Complete technical specifications, details, benchmarks and review of MSI R6850-PM2D1GD5. Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
| GENERAL MSI R6850-PM2D1GD5 |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.1 x16 |
| Graphics Engine | AMD Radeon HD 6850 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
DisplayPort HDMI DVI-I (dual link) DVI-I (Single-Link) |
| API Supported | DirectX 11, OpenGL 4.0 |
| Features | MSI Solid Capacitor, Video Transcoding (AVT), AMD Eyefinity Technology, AMD Accelerated Parallel Processing (APP) Technology, AMD PowerPlay technology, AMD CrossFireX Technology, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 11.5 cm |
|---|---|
| Width | 3.7 cm |
| Depth | 22.6 cm |
| PERFORMANCE MSI R6850-PM2D1GD5 |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 775 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) MSI R6850-PM2D1GD5 |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR5 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 4 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| MISCELLANEOUS MSI R6850-PM2D1GD5 |
|---|
| Software Included | Adobe Acrobat Reader, MSI Live Update Series, Microsoft DirectX, MSI Live, MSI Live Update 4, MSI Afterburner, Norton Internet Security 2008 (60 days trial) |
|---|---|
| Compliant Standards | RoHS |
Similar GPUs
Other MSI GPUs