Complete technical specifications, details, benchmarks and review of MSI N9500GT-MD512-OC. Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
| GENERAL MSI N9500GT-MD512-OC |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 9500 GT |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
DVI-I (dual link) VGA - with adapter HDMI |
| API Supported | DirectX 10, OpenGL 2.1 |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology, MSI Shader O.C., Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia Lumenex Engine, Nvidia PhysX-Ready, MSI Dual CoreCell Technology, Dynamic Overclocking Technology (D.O.T.) Express, HDCP |
| PERFORMANCE MSI N9500GT-MD512-OC |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 650 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) MSI N9500GT-MD512-OC |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR2 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 800 MHz |
| Bus Width | 128-bit |
| Access Time | 2.5 ns |
| MISCELLANEOUS MSI N9500GT-MD512-OC |
|---|
| Cables Included |
1 x DVI-VGA adapter 1 x video cable |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, MSI Live Update 3, MSI VIVID, MSI StarOSD |
| Compliant Standards | RoHS |
Similar GPUs
Other MSI GPUs