Complete technical specifications, details, benchmarks and review of MSI N570GTX Twin Frozr III /OC. Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
| GENERAL MSI N570GTX Twin Frozr III /OC |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GTX 570 |
| Interfaces |
2 x DVI-I (dual link) Mini-HDMI VGA - with adapter HDMI - with adapter |
| API Supported | DirectX 11, OpenGL 4.1 |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology, Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia PhysX-Ready, Triple Over Voltage, MSI Exclusive P/S Switch Function, Military Class ll Component, 6+1 Phase Power System, Propeller Blade on Twin Frozr III, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 11.5 cm |
|---|---|
| Width | 4.2 cm |
| Depth | 24.3 cm |
| PERFORMANCE MSI N570GTX Twin Frozr III /OC |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 770 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) MSI N570GTX Twin Frozr III /OC |
|---|
| RAM Memory Size | 1.25 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR5 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 4 GHz |
| Bus Width | 320-bit |
| MISCELLANEOUS MSI N570GTX Twin Frozr III /OC |
|---|
| Included Accessories | 6 pin power cable |
|---|---|
| Cables Included |
1 x DVI-VGA adapter 1 x mini HDMI-HDMI adapter |
| Software Included | Drivers & Utilities, MSI Afterburner |
Similar GPUs
Other MSI GPUs