Complete technical specifications, details, benchmarks and review of MSI N280GTX-T2D1G-OC. Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
| GENERAL MSI N280GTX-T2D1G-OC |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GTX 280 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
2 x DVI-I (dual link) - 24+5 pin combined DVI 2 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) (with adapter) 1 x S-video output (on supplied cable) 1 x HDTV output (on supplied cable) |
| API Supported | DirectX 10, OpenGL 2.1 |
| Features | Dynamic Overclocking Technology (D.O.T.), MSI Shader O.C., Nvidia HybridPower Technology, Nvidia 3-way SLI ready, Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia Lumenex Engine, Nvidia GigaThread technology, Nvidia PhysX-Ready, HDCP |
| PERFORMANCE MSI N280GTX-T2D1G-OC |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 650 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) MSI N280GTX-T2D1G-OC |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 2.3 GHz |
| Bus Width | 512-bit |
| Access Time | 0.8 ns |
| MISCELLANEOUS MSI N280GTX-T2D1G-OC |
|---|
| Cables Included |
2 x DVI-VGA adapter 1 x S-Video cable 1 x video cable |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, Adobe Acrobat Reader, MediaRing Talk, ShowShifter, LockBox, ThinSoft BeTwin, WMIinfo, E-Color, MSI Live Update Series, GoodMEM, Microsoft DirectX 9.0, MSI Live, MSI VIVID, MSI StarOSD, MSI Dual Core Center, Colin McRae DIRT, The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar |
| Compliant Standards | RoHS |
Similar GPUs
Other MSI GPUs