Complete technical specifications, details, benchmarks and review of MSI N220GT-MD1GD3/LP. Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
| GENERAL MSI N220GT-MD1GD3/LP |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GT 220 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
DVI-I (dual link) VGA HDMI |
| API Supported | OpenGL 3.1, DirectX 10.1 |
| Features | NVIDIA Unified Driver Architecture (UDA), High dynamic-range (HDR) rendering, Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia Lumenex Engine, Nvidia GigaThread technology, Nvidia PhysX-Ready, MSI Dual CoreCell Technology, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 6.9 cm |
|---|---|
| Width | 1.6 cm |
| Depth | 18 cm |
| Weight | 174 g |
| PERFORMANCE MSI N220GT-MD1GD3/LP |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 625 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) MSI N220GT-MD1GD3/LP |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 960 MHz |
| Bus Width | 128-bit |
| MISCELLANEOUS MSI N220GT-MD1GD3/LP |
|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, Adobe Acrobat Reader, MSI Live Update Series, Microsoft DirectX, MSI Live, MSI Live Update 4, MSI Afterburner, MSI StarOSD, MSI Dual Core Center, Norton Internet Security 2008 (60 days subscription) |
|---|---|
| Compliant Standards | RoHS |
Similar GPUs
Other MSI GPUs