Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 4.0 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce RTX 4090 |
| Max. Resolution | 7680 x 4320 |
| Max. Monitors Supported | 4 |
| Interfaces |
3 x DisplayPort HDMI |
| API Supported | OpenGL 4.6, DirectX 12 Ultimate |
| Features | Dual Bios, Airflow Control technology, NVIDIA G-Sync ready, Nvidia Studio, NVIDIA Reflex, Core Pipe, Nvidia Broadcast, anti-bending plate, NVIDIA Ada Lovelace GPU technology, 4th gen Tensor Cores, 3rd gen Ray Tracing Cores, TriFrozr 3 Thermal Design, Torx 5.0 Fans, NVIDIA DLSS 3, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 14 cm |
|---|---|
| Width | 7.7 cm |
| Depth | 33.7 cm |
| Weight | 2.17 kg |
| PERFORMANCE MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO |
|---|
| Boost Clock | 2595 MHz |
|---|---|
| CUDA Cores | 16384 |
| MEMORY (RAM) MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO |
|---|
| RAM Memory Size | 24 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR6X SDRAM |
| Memory Speed | 21 Gbps |
| Bus Width | 384-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO |
|---|
| Required Power Supply | 850 W |
|---|---|
| Additional Requirements | 16 pin PCI Express power connector |
| MISCELLANEOUS MSI GeForce RTX 4090 GAMING X TRIO |
|---|
| Software Included | MSI Afterburner, MSI Center |
|---|---|
| Power Consumption Operational | 450 Watt |
| Compliant Standards | DisplayPort 1.4a |
Similar GPUs
Other MSI GPUs