Other Variants::
Complete technical specifications, details, benchmarks and review of Matrox Parhelia (256 MB / 256 MB (max)). Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
general memory (ram) system requirements video output miscellaneous
| GENERAL Matrox Parhelia (256 MB / 256 MB (max)) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | AGP 4x |
| Graphics Engine | Matrox Parhelia-512 |
| Max. Resolution | 2048 x 1536 at 85 Hz |
| Max. Monitors Supported | 3 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
2 x DVI-I - 24+5 pin combined DVI 3 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) (with adapter) 1 x composite video output - RCA (with adapter) 1 x S-video output - 4 pin mini-DIN (with adapter) |
| API Supported | OpenGL, DirectX |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 10.8 cm |
|---|---|
| Width | 1.9 cm |
| Depth | 17.5 cm |
| MEMORY (RAM) Matrox Parhelia (256 MB / 256 MB (max)) |
|---|
| RAM Memory Size | 256 MB / 256 MB (max) |
|---|---|
| RAM Technology | DDR SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 500 MHz |
| SYSTEM REQUIREMENTS Matrox Parhelia (256 MB / 256 MB (max)) |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows NT 4.0, Microsoft Windows 2000, Microsoft Windows XP |
|---|---|
| Min. Processor Type | 600 MHz |
| Min. RAM Size | 128 MB |
| Additional Requirements | CD-ROM |
| VIDEO OUTPUT Matrox Parhelia (256 MB / 256 MB (max)) |
|---|
| Analogue Video Format | NTSC, PAL |
|---|---|
| Colours Max. Resolution (external) | 32-bit colour |
| Supported Display Graphics | VGA (640x480), XGA (1024x768), SVGA (800x600), SXGA (1280x1024), UXGA (1600x1200), QXGA (2048x1536), 1152x864, 1920x1440 |
| MISCELLANEOUS Matrox Parhelia (256 MB / 256 MB (max)) |
|---|
| Cables Included |
2 x DVI-VGA adapter 1 x video adapter |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, ColoReal |
| Compliant Standards | Plug and Play |
| Max. Operating Temperature | 55 °C |
| Min. Operating Temperature | 0 °C |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Similar GPUs
Other Matrox GPUs