Other Variants::
Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of Matrox Millennium G550 Dual-DVI (32 MB) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
general memory (ram) system requirements video output miscellaneous
| GENERAL Matrox Millennium G550 Dual-DVI (32 MB) |
|---|
| Product Type | Graphics card - low profile |
|---|---|
| Bus Type | AGP 4x |
| Graphics Engine | Matrox MGA G550 |
| Max. Resolution | 2048 x 1536 |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| RAMDAC | 360 MHz |
| Interfaces | 2 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) (on supplied cable) |
| API Supported | OpenGL, DirectX |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 6.4 cm |
|---|---|
| Depth | 16.8 cm |
| MEMORY (RAM) Matrox Millennium G550 Dual-DVI (32 MB) |
|---|
| RAM Memory Size | 32 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR SDRAM |
| SYSTEM REQUIREMENTS Matrox Millennium G550 Dual-DVI (32 MB) |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows Vista / 2000 / XP |
|---|
| VIDEO OUTPUT Matrox Millennium G550 Dual-DVI (32 MB) |
|---|
| Colours Max. Resolution (external) | 32-bit colour |
|---|---|
| Supported Display Graphics | SXGA (1280x1024), UXGA (1600x1200), QXGA (2048x1536) |
| MISCELLANEOUS Matrox Millennium G550 Dual-DVI (32 MB) |
|---|
| Included Accessories | Low-profile bracket |
|---|---|
| Cables Included | 2 x VGA cable |
| Software Included | Matrox PowerDesk |
| Compliant Standards | CSA, VCCI, FCC, ACA |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Similar GPUs
Other Matrox GPUs