Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of Inno3D GeForce GTX 560 Ti OC all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL Inno3D GeForce GTX 560 Ti OC |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GTX 560 Ti |
| API Supported | DirectX 11 |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology, Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia PhysX-Ready, Nvidia 3D Vision technology |
| PERFORMANCE Inno3D GeForce GTX 560 Ti OC |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 880 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) Inno3D GeForce GTX 560 Ti OC |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| Effective Clock Speed (Frequency) | 4.1 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS Inno3D GeForce GTX 560 Ti OC |
|---|
| Additional Requirements | Two additional power connectors |
|---|
Similar GPUs
Other Inno3D GPUs