Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of HIS Radeon HD 5770 IceQ 5 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL HIS Radeon HD 5770 IceQ 5 |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.1 x16 |
| Graphics Engine | ATI Radeon HD 5770 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Interfaces |
2 x DVI-I (dual link) HDMI DisplayPort VGA - with adapter |
| API Supported | DirectX 11, OpenCL, OpenGL 3.2 |
| Features | ATI Stream technology, ATI Premium Graphics, integrated 7.1 channel HD Audio controller, ATI Eyefinity Technology, Avivo HD Technology, ATI CrossFireX Technology, Video Transcoding (AVT), IceQ 5 Cooling Technology |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 12.6 cm |
|---|---|
| Width | 4.2 cm |
| Depth | 24.5 cm |
| PERFORMANCE HIS Radeon HD 5770 IceQ 5 |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 850 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) HIS Radeon HD 5770 IceQ 5 |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR5 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.12 GHz |
| Bus Width | 128-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS HIS Radeon HD 5770 IceQ 5 |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows 7 |
|---|---|
| Required Power Supply | 450 W |
| Additional Requirements | Two additional power connectors |
| MISCELLANEOUS HIS Radeon HD 5770 IceQ 5 |
|---|
| Included Accessories | 6 pin power cable |
|---|---|
| Cables Included | 1 x DVI-VGA adapter |
| Software Included | Drivers & Utilities |
| Compliant Standards | RoHS |
Similar GPUs
Other HIS GPUs