Other Variants::
Complete technical specifications, details, benchmarks and review of HIS Radeon HD 5450 Silence (PCI). Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL HIS Radeon HD 5450 Silence (PCI) |
|---|
| Product Type | Graphics card - low profile |
|---|---|
| Bus Type | PCI |
| Graphics Engine | ATI Radeon HD 5450 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| Interfaces |
VGA DVI-I (dual link) HDMI |
| API Supported | DirectX 11, OpenCL, OpenGL 3.2, DirectCompute 11 |
| Features | ATI Stream technology, Native HDMI, integrated 7.1 channel HD Audio controller, fanless heatsink, Avivo HD Technology, ATI PowerPlay technology, Video Transcoding (AVT) |
| PERFORMANCE HIS Radeon HD 5450 Silence (PCI) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 650 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) HIS Radeon HD 5450 Silence (PCI) |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1 GHz |
| Bus Width | 64-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS HIS Radeon HD 5450 Silence (PCI) |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows 7 |
|---|---|
| Required Power Supply | 400 W |
| Additional Requirements | CD-ROM |
| MISCELLANEOUS HIS Radeon HD 5450 Silence (PCI) |
|---|
| Included Accessories | 2 low-profile brackets |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
Similar GPUs
Other HIS GPUs