Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of Gigabyte GV-N960WF2OC-4GD all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL Gigabyte GV-N960WF2OC-4GD |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 3.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GTX 960 |
| Max. Resolution | 4096 x 2160 |
| Max. Monitors Supported | 4 |
| Process Technology | 28 nm |
| Interfaces |
DVI-I (dual link) 3 x DisplayPort HDMI DVI-D (dual link) |
| API Supported | OpenGL 4.4, DirectX 12 |
| Features | Ultra Durable VGA, Nvidia PhysX-Ready, Nvidia 3D Vision technology, GIGABYTE WindForce 2x, Dual Fan Design, Nvidia SLI ready, NVIDIA Adaptive Vertical Sync, NVIDIA GPU Boost, GIGABYTE Flex Display Technology, 0dB semi-passive fans |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 11.4 cm |
|---|---|
| Width | 4.3 cm |
| Depth | 25.7 cm |
| PERFORMANCE Gigabyte GV-N960WF2OC-4GD |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 1241 MHz |
|---|---|
| Boost Clock | 1304 MHz |
| MEMORY (RAM) Gigabyte GV-N960WF2OC-4GD |
|---|
| RAM Memory Size | 4 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR5 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 7.01 GHz |
| Bus Width | 128-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS Gigabyte GV-N960WF2OC-4GD |
|---|
| Required Power Supply | 400 W |
|---|---|
| Additional Requirements | 6-pin + 8-pin power connectors |
Similar GPUs
Other GIGABYTE GPUs