Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of Gigabyte GV-N570OC-13I (rev. 2.0) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL Gigabyte GV-N570OC-13I (rev. 2.0) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GTX 570 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Resolution Details | DVI: 2560 x 1600 / VGA: 2048 x 1536 |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| Interfaces |
2 x DVI-I (dual link) HDMI DisplayPort VGA - with adapter |
| API Supported | DirectX 11, OpenGL 4.1 |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology, Ultra Durable VGA, Nvidia CUDA technology, Nvidia PhysX-Ready, Nvidia 3D Vision technology, GIGABYTE WindForce 3x, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 13.7 cm |
|---|---|
| Width | 4.3 cm |
| Depth | 28 cm |
| PERFORMANCE Gigabyte GV-N570OC-13I (rev. 2.0) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 780 MHz |
|---|---|
| Shader Clock | 1560 MHz |
| MEMORY (RAM) Gigabyte GV-N570OC-13I (rev. 2.0) |
|---|
| RAM Memory Size | 1.25 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR5 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 3.8 GHz |
| Bus Width | 320-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS Gigabyte GV-N570OC-13I (rev. 2.0) |
|---|
| Required Power Supply | 600 W |
|---|---|
| Additional Requirements | Two 6-pin power connectors |
| MISCELLANEOUS Gigabyte GV-N570OC-13I (rev. 2.0) |
|---|
| Compliant Standards | RoHS |
|---|
Similar GPUs
Other GIGABYTE GPUs