Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of Gigabyte GV-N480UD-15I (rev. 1.0) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL Gigabyte GV-N480UD-15I (rev. 1.0) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GTX 480 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Resolution Details | DVI: 2560 x 1600 / VGA: 2048 x 1536 |
| Interfaces |
2 x DVI-I (dual link) Mini-HDMI |
| API Supported | DirectX 11, OpenGL 3.2 |
| Features | Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia PhysX-Ready, HDCP |
| PERFORMANCE Gigabyte GV-N480UD-15I (rev. 1.0) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 700 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) Gigabyte GV-N480UD-15I (rev. 1.0) |
|---|
| RAM Memory Size | 1.5 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR5 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 3.696 GHz |
| Bus Width | 384-bit |
| MISCELLANEOUS Gigabyte GV-N480UD-15I (rev. 1.0) |
|---|
| Compliant Standards | RoHS |
|---|
Similar GPUs
Other GIGABYTE GPUs