Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of Gigabyte GV-N460OC2-1GI all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL Gigabyte GV-N460OC2-1GI |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GTX 460 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Interfaces |
2 x DVI-I (dual link) Mini-HDMI |
| API Supported | DirectX 11, OpenGL 4.0 |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology, Ultra Durable VGA, Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia PhysX-Ready, Nvidia 2-way SLI ready, HDCP |
| PERFORMANCE Gigabyte GV-N460OC2-1GI |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 760 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) Gigabyte GV-N460OC2-1GI |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR5 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 3.6 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS Gigabyte GV-N460OC2-1GI |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows XP, Microsoft Windows 7, Microsoft Windows Vista |
|---|---|
| System Requirements Details | Windows XP/Vista/7 - Pentium 4 RAM 2 GB |
| Required Power Supply | 450 W |
| Additional Requirements | CD-ROM |
| MISCELLANEOUS Gigabyte GV-N460OC2-1GI |
|---|
| Compliant Standards | RoHS |
|---|
Similar GPUs
Other GIGABYTE GPUs