Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of Gigabyte GV-N220TC-1GI all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL Gigabyte GV-N220TC-1GI |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GT 220 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Resolution Details | DVI: 2560 x 1600 / VGA: 2048 x 1536 |
| Interfaces |
DVI-I (dual link) VGA HDMI |
| API Supported | OpenGL 3.1, DirectX 10.1 |
| Features | Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia GigaThread technology, Nvidia PhysX-Ready, HDCP |
| PERFORMANCE Gigabyte GV-N220TC-1GI |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 680 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) Gigabyte GV-N220TC-1GI |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 2 GHz |
| Bus Width | 128-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS Gigabyte GV-N220TC-1GI |
|---|
| System Requirements Details | RAM 2 GB |
|---|---|
| Required Power Supply | 300 W |
| MISCELLANEOUS Gigabyte GV-N220TC-1GI |
|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
|---|---|
| Compliant Standards | RoHS |
Similar GPUs
Other GIGABYTE GPUs