Other Variants::
Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of Gainward GeForce 210 HDMI DVI all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL Gainward GeForce 210 HDMI DVI |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce G210 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
DVI-I (dual link) VGA HDMI |
| API Supported | OpenGL 3.1, OpenCL, DirectX 10.1 |
| Features | NVIDIA Unified Driver Architecture (UDA), fanless heatsink, Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia Lumenex Engine, HDCP |
| PERFORMANCE Gainward GeForce 210 HDMI DVI |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 589 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) Gainward GeForce 210 HDMI DVI |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR2 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 800 MHz |
| Bus Width | 64-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS Gainward GeForce 210 HDMI DVI |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows 7, Microsoft Windows Vista / XP |
|---|---|
| System Requirements Details | Core 2 Duo RAM 1 GB |
| Required Power Supply | 300 W |
| Additional Requirements | DVD-ROM |
| MISCELLANEOUS Gainward GeForce 210 HDMI DVI |
|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, Gainward EXPERTool |
|---|
Similar GPUs
Other Gainward GPUs