Other Variants::
A detailed list of technical data, specifications, benchmarks and expert review of Gainward BLISSS PCX TV DVI (512 MB). Get a comprehensive look at your chosen video card and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing GPUs
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL Gainward BLISSS PCX TV DVI (512 MB) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 8400 GS |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| Interfaces |
1 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x DVI-I (dual link) - 24+5 pin combined DVI 1 x S-video/composite output 1 x HDTV output (on supplied cable) |
| API Supported | DirectX 9.0c, DirectX 10, OpenGL 2.1 |
| Features | Fanless heatsink, Nvidia Quantum Effects Technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia Lumenex Engine, Nvidia GigaThread technology, HDCP |
| PERFORMANCE Gainward BLISSS PCX TV DVI (512 MB) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 450 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) Gainward BLISSS PCX TV DVI (512 MB) |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR2 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 800 MHz |
| SYSTEM REQUIREMENTS Gainward BLISSS PCX TV DVI (512 MB) |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows Vista / 2000 / XP |
|---|---|
| System Requirements Details | Pentium 4 RAM 512 MB |
| Required Power Supply | 300 W |
| Additional Requirements | CD-ROM |
| MISCELLANEOUS Gainward BLISSS PCX TV DVI (512 MB) |
|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, Gainward EXPERTool |
|---|---|
| Compliant Standards | Plug and Play |
Similar GPUs
Other Gainward GPUs