Complete technical specifications, details, benchmarks and review of Gainward BLISSS+ AGP DVI-DVI Golden Sample. Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL Gainward BLISSS+ AGP DVI-DVI Golden Sample |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | AGP 8x |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 7800 GS |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| Interfaces |
2 x DVI-I (dual link) - 24+5 pin combined DVI 2 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) (with adapter) 1 x HDTV output |
| API Supported | OpenGL 2.0, DirectX 9.0c |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology |
| PERFORMANCE Gainward BLISSS+ AGP DVI-DVI Golden Sample |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 450 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) Gainward BLISSS+ AGP DVI-DVI Golden Sample |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.25 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS Gainward BLISSS+ AGP DVI-DVI Golden Sample |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows XP 64-bit Edition, Microsoft Windows 2000 / XP |
|---|---|
| System Requirements Details | Pentium 4 RAM 256 MB |
| Required Power Supply | 400 W |
| Additional Requirements | CD-ROM, two additional power connectors, adjacent PCI slot |
| MISCELLANEOUS Gainward BLISSS+ AGP DVI-DVI Golden Sample |
|---|
| Cables Included |
2 x DVI-VGA adapter 1 x HDTV cable 1 x power cable |
|---|---|
| Software Included | Gainward EXPERTool |
Similar GPUs
Other Gainward GPUs