Complete technical specifications, details, benchmarks and review of Foxconn FV-N72SM1DT. Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
| GENERAL Foxconn FV-N72SM1DT |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 7200 GS |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
1 x DVI-I - 24+5 pin combined DVI 1 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x TV-out |
| API Supported | DirectX 9.0, OpenGL 2.0 |
| Features | Fanless heatsink, HDCP |
| PERFORMANCE Foxconn FV-N72SM1DT |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 450 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) Foxconn FV-N72SM1DT |
|---|
| RAM Memory Size | 128 MB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR2 SDRAM |
| Memory Allocation Technology | TurboCache |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 800 MHz |
| Bus Width | 64-bit |
Similar GPUs
Other Foxconn GPUs