Complete technical specifications, details, benchmarks and review of EVGA GeForce GTX 570 HD SuperClocked. Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL EVGA GeForce GTX 570 HD SuperClocked |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GTX 570 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Resolution Details | DVI: 2560 x 1600 / DisplayPort: 2560 x 1600 / HDMI: 2560 x 1600 / VGA: 2048 x 1536 |
| Max. Monitors Supported | 3 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
2 x DVI-I (dual link) Mini-HDMI DisplayPort VGA - with adapter |
| API Supported | DirectX 11, OpenCL, DirectCompute 5.0, OpenGL 4.1 |
| Features | Nvidia 3-way SLI ready, Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia PhysX-Ready, Nvidia 3D Vision Surround Ready, Nvidia 2-way SLI ready, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 11.1 cm |
|---|---|
| Depth | 22.9 cm |
| Weight | 1.36 kg |
| PERFORMANCE EVGA GeForce GTX 570 HD SuperClocked |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 797 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) EVGA GeForce GTX 570 HD SuperClocked |
|---|
| RAM Memory Size | 1.25 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR5 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 3.9 GHz |
| Bus Width | 320-bit |
| Access Time | 0.5 ns |
| SYSTEM REQUIREMENTS EVGA GeForce GTX 570 HD SuperClocked |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows Vista (32/64 bits), Microsoft Windows 7 (32/64 bits), Microsoft Windows XP (32/64 bits) |
|---|---|
| Required Power Supply | 550 W |
| Additional Requirements | Two additional power connectors, adjacent PCI slot |
| MISCELLANEOUS EVGA GeForce GTX 570 HD SuperClocked |
|---|
| Included Accessories | 2 x 6 pin power cables |
|---|---|
| Cables Included |
1 x DVI-VGA adapter 2 x power 4 pin to 6 pin PCI Express adapter |
| Software Included | Drivers & Utilities, EVGA Precision |
| Service & Support | Limited warranty - lifetime |
Similar GPUs
Other EVGA GPUs