Other Variants::
Complete technical specifications, details, benchmarks and review of EVGA GeForce GT 430 (1 GB, PCI Express 2.0). Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
| GENERAL EVGA GeForce GT 430 (1 GB, PCI Express 2.0) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GT 430 |
| Interfaces |
DVI-I (dual link) HDMI |
| API Supported | DirectX 11, OpenCL, DirectCompute 5.0, OpenGL 4.0 |
| Features | Nvidia CUDA technology, Nvidia PhysX-Ready, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 11.1 cm |
|---|---|
| Depth | 14.5 cm |
| Weight | 0.91 kg |
| PERFORMANCE EVGA GeForce GT 430 (1 GB, PCI Express 2.0) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 700 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) EVGA GeForce GT 430 (1 GB, PCI Express 2.0) |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.4 GHz |
| Bus Width | 128-bit |
| MISCELLANEOUS EVGA GeForce GT 430 (1 GB, PCI Express 2.0) |
|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, EVGA Precision |
|---|
Similar GPUs
Other EVGA GPUs