Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of EVGA e-GeForceX2 KO all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
general performance memory (ram) system requirements video output
| GENERAL EVGA e-GeForceX2 KO |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | 2 GPUs - NVIDIA GeForce 9800 GX2 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 at 60 Hz |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
2 x DVI-I - 24+5 pin combined DVI 1 x HDMI - 19 pin HDMI Type A |
| API Supported | DirectX 10, OpenGL 2.1 |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology, Nvidia Quantum Effects Technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia GigaThread technology |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 11.1 cm |
|---|---|
| Depth | 26.7 cm |
| PERFORMANCE EVGA e-GeForceX2 KO |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 650 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) EVGA e-GeForceX2 KO |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 2.05 GHz |
| Bus Width | 512-bit |
| Access Time | 0.8 ns |
| SYSTEM REQUIREMENTS EVGA e-GeForceX2 KO |
|---|
| Required Power Supply | 600 W |
|---|
| VIDEO OUTPUT EVGA e-GeForceX2 KO |
|---|
| Supported Display Graphics | VGA (640x480), XGA (1024x768), SVGA (800x600), SXGA (1280x1024), SXGAW (1600x1024), UXGA (1600x1200), HDTV (1920x1080), UXGAW (1900x1200), QXGA (2048x1536), 1152x864, 1280x960, 1920x1440, 2560x1600 |
|---|
Similar GPUs
Other EVGA GPUs