Other Variants::
Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of EVGA e-GeForce 9800 GT (650 MHz) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
general performance memory (ram) system requirements video output
| GENERAL EVGA e-GeForce 9800 GT (650 MHz) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 9800 GT |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Resolution Details | DVI: 2560 x 1600 / VGA: 2048 x 1536 |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces | 2 x DVI-I (dual link) - 24+5 pin combined DVI |
| API Supported | DirectX 10, OpenGL 2.1 |
| Features | Liquid cooling system, Nvidia SLI Multi-GPU Technology, Nvidia Quantum Effects Technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia GigaThread technology, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 11.1 cm |
|---|---|
| Depth | 26.7 cm |
| PERFORMANCE EVGA e-GeForce 9800 GT (650 MHz) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 650 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) EVGA e-GeForce 9800 GT (650 MHz) |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.9 GHz |
| Access Time | 1 ns |
| SYSTEM REQUIREMENTS EVGA e-GeForce 9800 GT (650 MHz) |
|---|
| Required Power Supply | 400 W |
|---|---|
| Additional Requirements | Two additional power connectors |
| VIDEO OUTPUT EVGA e-GeForce 9800 GT (650 MHz) |
|---|
| Supported Display Graphics | QXGA (2048x1536), 2560x1600 |
|---|
Similar GPUs
Other EVGA GPUs