Other Variants::
Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of EVGA e-GeForce 8800 GTS (512 MB, PCI Express 2.0 x16, 670 MHz) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
general performance memory (ram) system requirements video output
| GENERAL EVGA e-GeForce 8800 GTS (512 MB, PCI Express 2.0 x16, 670 MHz) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 8800 GTS |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 at 60 Hz |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
1 x DVI-I (dual link) - 24+5 pin combined DVI 1 x HDTV output |
| API Supported | OpenGL 2.0, DirectX 10 |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology, Nvidia Quantum Effects Technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia GigaThread technology |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 11.1 cm |
|---|---|
| Depth | 22.9 cm |
| PERFORMANCE EVGA e-GeForce 8800 GTS (512 MB, PCI Express 2.0 x16, 670 MHz) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 670 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) EVGA e-GeForce 8800 GTS (512 MB, PCI Express 2.0 x16, 670 MHz) |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.94 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| Access Time | 1 ns |
| SYSTEM REQUIREMENTS EVGA e-GeForce 8800 GTS (512 MB, PCI Express 2.0 x16, 670 MHz) |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows Vista / XP |
|---|---|
| Required Power Supply | 400 W |
| Additional Requirements | Additional power connector |
| VIDEO OUTPUT EVGA e-GeForce 8800 GTS (512 MB, PCI Express 2.0 x16, 670 MHz) |
|---|
| Colours Max. Resolution (external) | 32-bit colour |
|---|---|
| Supported Display Graphics | VGA (640x480), XGA (1024x768), SVGA (800x600), SXGA (1280x1024), SXGAW (1600x1024), UXGA (1600x1200), HDTV (1920x1080), QXGA (2048x1536), 1152x864, 1280x960, WUXGA (1920 x 1200), 1920x1440, 2560x1600 |
Similar GPUs
Other EVGA GPUs