Other Variants::
Complete technical specifications, details, benchmarks and review of EVGA e-GeForce 7950 GX2 (600 MHz). Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
general performance memory (ram) system requirements video output
| GENERAL EVGA e-GeForce 7950 GX2 (600 MHz) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express x16 |
| Graphics Engine | 2 GPUs - NVIDIA GeForce 7950 GX2 |
| Max. Resolution | 2048 x 1536 at 60 Hz |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
1 x HDTV output 2 x DVI-I - 24+5 pin combined DVI |
| API Supported | DirectX 9.0, OpenGL 2.0 |
| PERFORMANCE EVGA e-GeForce 7950 GX2 (600 MHz) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 600 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) EVGA e-GeForce 7950 GX2 (600 MHz) |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.6 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS EVGA e-GeForce 7950 GX2 (600 MHz) |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows XP 64-bit Edition, Microsoft Windows 2000 / XP, Microsoft Windows XP Media Center Edition 2005 |
|---|
| VIDEO OUTPUT EVGA e-GeForce 7950 GX2 (600 MHz) |
|---|
| Colours Max. Resolution (external) | 32-bit colour |
|---|---|
| Supported Display Graphics | VGA (640x480), XGA (1024x768), SVGA (800x600), SXGA (1280x1024), SXGAW (1600x1024), UXGA (1600x1200), HDTV (1920x1080), QXGA (2048x1536), 1152x864, 1280x960, WUXGA (1920 x 1200), 1920x1440 |
Similar GPUs
Other EVGA GPUs