Other Variants::
A detailed list of technical data, specifications, benchmarks and expert review of Club 3D HD 3650. Get a comprehensive look at your chosen video card and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing GPUs
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL Club 3D HD 3650 |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | AGP 8x |
| Graphics Engine | ATI Radeon HD 3650 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Resolution Details | DVI: 2560 x 1600 / VGA: 2048 x 1536 at 85Hz |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
DVI-I (dual link) VGA HDTV-out |
| API Supported | OpenGL 2.0, DirectX 10.1 |
| Features | Avivo HD Technology, ATI CrossFireX Technology, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 9.8 cm |
|---|---|
| Width | 2 cm |
| Depth | 16.8 cm |
| PERFORMANCE Club 3D HD 3650 |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 600 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) Club 3D HD 3650 |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR2 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 800 MHz |
| Bus Width | 64-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS Club 3D HD 3650 |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows XP, Microsoft Windows XP 64-bit Edition, Microsoft Windows XP Media Center Edition, Microsoft Windows Vista, Microsoft Windows Vista (64-bit versions) |
|---|---|
| System Requirements Details | RAM 512 MB |
| Required Power Supply | 350 W |
| Additional Requirements | CD-ROM |
| MISCELLANEOUS Club 3D HD 3650 |
|---|
| Compliant Standards | FCC, RoHS |
|---|
Similar GPUs
Other Club 3D GPUs