Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of Club 3D GeForceX2 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL Club 3D GeForceX2 |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express x16 |
| Graphics Engine | 2 GPUs - NVIDIA GeForce 7950 GX2 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
2 x DVI-I - 24+5 pin combined DVI 1 x HDTV output 2 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) (with adapter) |
| API Supported | DirectX 9.0, OpenGL 2.0 |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology |
| MEMORY (RAM) Club 3D GeForceX2 |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR3 SDRAM |
| Bus Width | 512-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS Club 3D GeForceX2 |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows 2000, Microsoft Windows XP, Microsoft Windows XP 64-bit Edition, Microsoft Windows XP Media Center Edition |
|---|---|
| System Requirements Details |
Pentium RAM 128 MB Athlon RAM 128 MB |
| Required Power Supply | 450 W |
| Additional Requirements | CD-ROM |
Similar GPUs
Other Club 3D GPUs