Other Variants::
Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of Club 3D GeForce GTX 680 (4 GB) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL Club 3D GeForce GTX 680 (4 GB) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 3.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GTX 680 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Resolution Details | DVI: 2560 x 1600 / DisplayPort: 2560 x 1600 / HDMI: 1920 x 1200 / VGA: 2048 x 1536 |
| Max. Monitors Supported | 4 |
| Process Technology | 28 nm |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
HDMI DVI-I (dual link) DVI-D (dual link) DisplayPort |
| API Supported | OpenGL 4.2, OpenCL 1.2, DirectX 11.1 |
| Features | Nvidia GeForce 3D Vision Ready, Nvidia 3-way SLI ready, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia PhysX-Ready, Nvidia Surround technology, TXAA, NVIDIA Adaptive Vertical Sync, NVIDIA GPU Boost, Nvidia Fast Approximate Antialiasing Technology (FXAA), Kepler GPU Architecture, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 10.7 cm |
|---|---|
| Width | 3.6 cm |
| Depth | 25.5 cm |
| Weight | 810 g |
| PERFORMANCE Club 3D GeForce GTX 680 (4 GB) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 1006 MHz |
|---|---|
| Boost Clock | 1058 MHz |
| CUDA Cores | 1536 |
| MEMORY (RAM) Club 3D GeForce GTX 680 (4 GB) |
|---|
| RAM Memory Size | 4 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR5 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 6 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS Club 3D GeForce GTX 680 (4 GB) |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows Vista (32/64 bits), Microsoft Windows 7 (32/64 bits), Microsoft Windows XP (32/64 bits) |
|---|---|
| Required Power Supply | 550 W |
| Additional Requirements | Adjacent PCI slot |
| MISCELLANEOUS Club 3D GeForce GTX 680 (4 GB) |
|---|
| Included Accessories | Club 3D doorknob hanger |
|---|---|
| Software Included | Display drivers |
Similar GPUs
Other Club 3D GPUs