Other Variants::
Complete technical specifications, details, benchmarks and review of AXLE GeForce GT430 (2 GB). Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL AXLE GeForce GT430 (2 GB) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GT 430 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Interfaces |
VGA DVI-I (dual link) HDMI |
| API Supported | DirectX 11 |
| Features | NVIDIA Unified Driver Architecture (UDA), Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia PhysX-Ready, Nvidia 3D Vision technology |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 10 cm |
|---|---|
| Depth | 15.3 cm |
| PERFORMANCE AXLE GeForce GT430 (2 GB) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 700 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) AXLE GeForce GT430 (2 GB) |
|---|
| RAM Memory Size | 2 GB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.8 GHz |
| Bus Width | 128-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS AXLE GeForce GT430 (2 GB) |
|---|
| Required Power Supply | 300 W |
|---|
| MISCELLANEOUS AXLE GeForce GT430 (2 GB) |
|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
|---|
Similar GPUs
Other AXLE GPUs