Other Variants::
Complete technical specifications, details, benchmarks and review of ATI ALL-IN-WONDER 128 (32 MB / 32 MB (max)). Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
general memory (ram) system requirements video input video output miscellaneous
| GENERAL ATI ALL-IN-WONDER 128 (32 MB / 32 MB (max)) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | AGP 2x |
| Graphics Engine | ATI RAGE 128GL |
| 2D/3D Graphics Coprocessor / Vendor | ATI RAGE 128GL |
| Max. Resolution | 1920 x 1200 at 76 Hz |
| RAMDAC | 250 MHz |
| Interfaces |
1 - 15 pin HD D-Sub (HD-15) - female 1 - RCA - female 1 - RCA - female 1 - mini-phone stereo 3.5 mm - male 1 - 4 pin mini-DIN - female 1 - 4 pin mini-DIN - female 1 1 - RCA - female |
| API Supported | OpenGL, DirectDraw, Direct3D |
| MEMORY (RAM) ATI ALL-IN-WONDER 128 (32 MB / 32 MB (max)) |
|---|
| RAM Memory Size | 32 MB / 32 MB (max) |
|---|---|
| RAM Technology | SDRAM |
| SYSTEM REQUIREMENTS ATI ALL-IN-WONDER 128 (32 MB / 32 MB (max)) |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows 98, Microsoft Windows 95 OSR 2 |
|---|---|
| Min. Processor Type | Pentium MMX 200 MHz |
| VIDEO INPUT ATI ALL-IN-WONDER 128 (32 MB / 32 MB (max)) |
|---|
| Type | TV tuner |
|---|---|
| Analogue Video Format | SECAM, PAL |
| Digital Video Format | MPEG-1, MPEG-2 |
| Digital Video Capture Resolution | 720 x 480, 352 x 240 |
| Digital Video Capture Speed | 30 frames per second |
| Audio Input Support | Included |
| Features | Audio recording |
| VIDEO OUTPUT ATI ALL-IN-WONDER 128 (32 MB / 32 MB (max)) |
|---|
| Analogue Video Format | SECAM, PAL |
|---|---|
| Fill Rate (triangles) | 8 million triangles/sec |
| Colours Max. Resolution (external) | 24-bit (16.7 million colours) |
| Supported Display Graphics | VGA (640x480), XGA (1024x768), SVGA (800x600), SXGA (1280x1024) |
| MISCELLANEOUS ATI ALL-IN-WONDER 128 (32 MB / 32 MB (max)) |
|---|
| Cables Included | 2 x A/V cable |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
| Compliant Standards | Plug and Play |
| Service & Support | Limited warranty - replacement - 2 years |
Similar GPUs
Other ATI GPUs