Other Variants::
Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of ASUS ROG-STRIX-LC-RX6900XT-O16G-GAMING (PCI Express 4.0) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL ASUS ROG-STRIX-LC-RX6900XT-O16G-GAMING (PCI Express 4.0) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 4.0 |
| Graphics Engine | AMD Radeon RX 6900 XT |
| Max. Resolution | 7680 x 4320 |
| Interfaces |
HDMI 2 x DisplayPort USB-C |
| API Supported | DirectX 12, Vulkan, OpenGL 4.6 |
| Features | AMD CrossFireX Technology, Super Alloy Power II technology, AUTO-EXTREME technology, ASUS FanConnect II, ASUS AURA SYNC support, AMD FidelityFx, RDNA 2 Architecture, DirectX Raytracing (DXR), liquid cooling system with 240 mm radiator, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 13.1 cm |
|---|---|
| Width | 4.36 cm |
| Depth | 27.7 cm |
| PERFORMANCE ASUS ROG-STRIX-LC-RX6900XT-O16G-GAMING (PCI Express 4.0) |
|---|
| Boost Clock | 2365 MHz |
|---|---|
| Stream Processors | 5120 |
| MEMORY (RAM) ASUS ROG-STRIX-LC-RX6900XT-O16G-GAMING (PCI Express 4.0) |
|---|
| RAM Memory Size | 16 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR6 SDRAM |
| Bus Width | 256-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS ASUS ROG-STRIX-LC-RX6900XT-O16G-GAMING (PCI Express 4.0) |
|---|
| Required Power Supply | 850 W |
|---|---|
| Additional Requirements | 3 x 8 pin PCI Express power connector |
| MISCELLANEOUS ASUS ROG-STRIX-LC-RX6900XT-O16G-GAMING (PCI Express 4.0) |
|---|
| Included Accessories | ROG touch fastener, collection card, ROG ruler, cable ties |
|---|---|
| Software Included | ASUS GPU Tweak II |
| Compliant Standards | HDCP 2.3, DisplayPort 1.4a |
Similar GPUs
Other ASUS GPUs