Other Variants::
Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of ASUS GTX680-DC2O-2GD5 (1019 MHz) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL ASUS GTX680-DC2O-2GD5 (1019 MHz) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 3.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GTX 680 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Process Technology | 28 nm |
| Interfaces |
DVI-I DVI-D HDMI DisplayPort |
| API Supported | DirectX 11, OpenGL 4.2 |
| Features | Nvidia PhysX-Ready, Nvidia 3D Vision Surround Ready, Super Alloy Power technology, ASUS DirectCU II Technology, Nvidia SLI ready, VGA HotWire, GPU Boost technology, Adaptive V-Sync, ASUS DIGI+ VRM, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 5.8 cm |
|---|---|
| Width | 13 cm |
| Depth | 30 cm |
| PERFORMANCE ASUS GTX680-DC2O-2GD5 (1019 MHz) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 1019 MHz |
|---|---|
| Boost Clock | 1084 MHz |
| CUDA Cores | 1536 |
| MEMORY (RAM) ASUS GTX680-DC2O-2GD5 (1019 MHz) |
|---|
| RAM Memory Size | 2 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR5 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 6.008 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| MISCELLANEOUS ASUS GTX680-DC2O-2GD5 (1019 MHz) |
|---|
| Cables Included | 1 x SLI bridge |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, ASUS GPU Tweak |
Similar GPUs
Other ASUS GPUs