Complete technical specifications, details, benchmarks and review of ASUS ENGT240/DI/512MD3/A. Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
| GENERAL ASUS ENGT240/DI/512MD3/A |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GT 240 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
DVI-I (dual link) HDMI VGA |
| API Supported | DirectX 10.1 |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology, ASUS Splendid Video Enhancing Technology, ASUS SmartDoctor, Dust-proof fansink, ASUS Fuse Protection, ASUS Xtreme Design, ASUS GamerOSD, Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia PhysX-Ready, HDCP |
| PERFORMANCE ASUS ENGT240/DI/512MD3/A |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 550 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) ASUS ENGT240/DI/512MD3/A |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 2 GHz |
| Bus Width | 128-bit |
| MISCELLANEOUS ASUS ENGT240/DI/512MD3/A |
|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
|---|---|
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Similar GPUs
Other ASUS GPUs