Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of ASUS EN9800GX2/G/2DI all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL ASUS EN9800GX2/G/2DI |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | 2 GPUs - NVIDIA GeForce 9800 GX2 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| Interfaces |
2 x DVI-I - 24+5 pin combined DVI 1 x HDMI |
| API Supported | DirectX 10, OpenGL 2.1 |
| Features | ASUS Video Security Online, ASUS Splendid Video Enhancing Technology, ASUS SmartDoctor, Nvidia Quantum Effects Technology, ASUS GamerOSD, HDCP |
| PERFORMANCE ASUS EN9800GX2/G/2DI |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 600 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) ASUS EN9800GX2/G/2DI |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 2 GHz |
| Bus Width | 512-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS ASUS EN9800GX2/G/2DI |
|---|
| Additional Requirements | Adjacent PCI slot |
|---|
| MISCELLANEOUS ASUS EN9800GX2/G/2DI |
|---|
| Cables Included |
1 x DVI-VGA adapter 1 x audio cable |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, Company of Heroes: Opposing Fronts |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Similar GPUs
Other ASUS GPUs