Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of ASUS EN8400GS SILENT/DI/1GD2(LP) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL ASUS EN8400GS SILENT/DI/1GD2(LP) |
|---|
| Product Type | Graphics card - low profile |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 8400 GS |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Resolution Details | DVI: 2560 x 1600 / VGA: 2048 x 1536 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
VGA DVI-I HDMI |
| API Supported | DirectX 10.1 |
| Features | ASUS SmartDoctor, ASUS Splendid Video Intelligence Technology, Native HDMI, ASUS GPU Guard, ASUS 0-dB thermal solution, ASUS GamerOSD, Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia PhysX-Ready, Asus EMI Shield, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 13.8 cm |
|---|---|
| Depth | 17.8 cm |
| PERFORMANCE ASUS EN8400GS SILENT/DI/1GD2(LP) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 589 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) ASUS EN8400GS SILENT/DI/1GD2(LP) |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR2 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 667 MHz |
| Bus Width | 64-bit |
| MISCELLANEOUS ASUS EN8400GS SILENT/DI/1GD2(LP) |
|---|
| Included Accessories | 2 low-profile brackets |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Similar GPUs
Other ASUS GPUs