Complete technical specifications, details, benchmarks and review of ASUS EN210 SILENT/DI/512MD2(LP). Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
| GENERAL ASUS EN210 SILENT/DI/512MD2(LP) |
|---|
| Product Type | Graphics card - low profile |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 210 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Resolution Details | DVI: 2560 x 1600 / VGA: 2048 x 1536 |
| Process Technology | 40 nm |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
DVI-I (dual link) HDMI VGA |
| API Supported | OpenGL, DirectX 10.1 |
| Features | ASUS Splendid Video Enhancing Technology, ASUS SmartDoctor, Native HDMI, ASUS 0-dB thermal solution, ASUS GamerOSD, Nvidia CUDA technology, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 12.1 cm |
|---|---|
| Depth | 17.5 cm |
| PERFORMANCE ASUS EN210 SILENT/DI/512MD2(LP) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 589 MHz |
|---|---|
| Shader Clock | 1402 MHz |
| MEMORY (RAM) ASUS EN210 SILENT/DI/512MD2(LP) |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR2 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 800 MHz |
| Bus Width | 64-bit |
| MISCELLANEOUS ASUS EN210 SILENT/DI/512MD2(LP) |
|---|
| Included Accessories | Low-profile bracket |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
| Power Consumption Operational | 75 Watt |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Similar GPUs
Other ASUS GPUs