Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of ASUS Bravo 9500/DI/512MD2 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL ASUS Bravo 9500/DI/512MD2 |
|---|
| Product Type | Graphics card - low profile |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 9500 GT |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Resolution Details | DVI: 2560 x 1600 / VGA: 2048 x 1536 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
DVI-I VGA HDMI |
| API Supported | OpenGL, DirectX |
| Features | ASUS Splendid Video Enhancing Technology, ASUS Splendid Plus Technology, HDCP |
| PERFORMANCE ASUS Bravo 9500/DI/512MD2 |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 550 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) ASUS Bravo 9500/DI/512MD2 |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR2 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 800 MHz |
| Bus Width | 128-bit |
| MISCELLANEOUS ASUS Bravo 9500/DI/512MD2 |
|---|
| Included Accessories | Remote control, light sensor, 2 low-profile brackets |
|---|---|
| Cables Included | 1 x S/PDIF cable |
| Software Included | Drivers & Utilities, Cyberlink MediaShow Espresso, Bravo Media Center |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Similar GPUs
Other ASUS GPUs