Get the key specs, technical data, ratings and full review of VuPoint DC-M302N-VP all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor lens viewfinder exposure & white balance flash videography / camcorder memory battery and charging connections features others
| DESIGN AND DIMENSIONS VuPoint DC-M302N-VP |
|---|
| Product Type | Digital camera - compact |
|---|---|
| Height | 10.2 cm |
| Width | 8.9 cm |
| Depth | 3.8 cm |
| Weight | 0.1 kg |
| SENSOR VuPoint DC-M302N-VP |
|---|
| Sensor Resolution | 0.31 Megapixel |
|---|---|
| Effective Sensor Resolution | 640 x 480 |
| LENS VuPoint DC-M302N-VP |
|---|
| Type | F/2.6 |
|---|---|
| Focus Adjustment | Focus free |
| Max View Angle | 54 degree(s) |
| VIEWFINDER VuPoint DC-M302N-VP |
|---|
| Viewfinder Type | Optical - real-image |
|---|
| EXPOSURE & WHITE BALANCE VuPoint DC-M302N-VP |
|---|
| Exposure Modes | Automatic |
|---|---|
| White Balance | Automatic |
| FLASH VuPoint DC-M302N-VP |
|---|
| Camera Flash | Built-in flash |
|---|
| VIDEOGRAPHY / CAMCORDER VuPoint DC-M302N-VP |
|---|
| Image Recording Format | JPEG |
|---|
| MEMORY VuPoint DC-M302N-VP |
|---|
| Image Storage |
High 640 x 480: 78 - with 8MB built-in memory Low 320 x 240: 300 - with 8MB built-in memory |
|---|---|
| RAM Installed | 8 MB |
| BATTERY AND CHARGING VuPoint DC-M302N-VP |
|---|
| Battery Type | AAA standard form factor |
|---|---|
| Details | 3 x AAA |
| CONNECTIONS VuPoint DC-M302N-VP |
|---|
| System Requirements Details | Windows 98SE/2000/ME/XP - 32 MB - 125 MB |
|---|---|
| Connector Type | USB |
| FEATURES VuPoint DC-M302N-VP |
|---|
| Self-Timer Delay | 10 sec |
|---|
| OTHERS VuPoint DC-M302N-VP |
|---|
| Included Accessories | Carrying strap, USB cable |
|---|---|
| Software | Drivers & Utilities |
Similar Digital Cameras
Other VuPoint Cameras