Get the key specs, technical data, ratings and full review of Trust MobileC@m 100 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor lens viewfinder exposure & white balance videography / camcorder memory battery and charging connections features others
| DESIGN AND DIMENSIONS Trust MobileC@m 100 |
|---|
| Product Type | Digital camera - compact |
|---|---|
| Height | 10.6 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Depth | 2.2 cm |
| SENSOR Trust MobileC@m 100 |
|---|
| Sensor Resolution | 0.1 Megapixel / 0.3 Megapixel (interpolated) |
|---|---|
| Optical Sensor Type | CMOS |
| Effective Sensor Resolution | 101,376 pixels (352 x 288) |
| LENS Trust MobileC@m 100 |
|---|
| Focus Adjustment | Focus free |
|---|---|
| Min Focus Distance | 45 cm |
| VIEWFINDER Trust MobileC@m 100 |
|---|
| Viewfinder Type | Optical - real-image |
|---|
| EXPOSURE & WHITE BALANCE Trust MobileC@m 100 |
|---|
| Exposure Modes | Automatic |
|---|---|
| White Balance | Automatic |
| VIDEOGRAPHY / CAMCORDER Trust MobileC@m 100 |
|---|
| Digital Video Format | AVI |
|---|---|
| Image Recording Format | JPEG |
| MEMORY Trust MobileC@m 100 |
|---|
| Image Storage |
352 x 288: 20 - with 2MB built-in memory 179 x 144: 80 - with 2MB built-in memory |
|---|---|
| Video Capture |
AVI - 160 x 120 - 20 fps - web camera mode AVI - 320 x 240 - 5 fps - web camera mode |
| RAM Installed | 2 MB |
| BATTERY AND CHARGING Trust MobileC@m 100 |
|---|
| Battery Type | AAA standard form factor |
|---|---|
| Details | 2 x AAA (included) |
| CONNECTIONS Trust MobileC@m 100 |
|---|
| Connector Type | USB |
|---|
| FEATURES Trust MobileC@m 100 |
|---|
| Self-Timer Delay | 10 sec |
|---|---|
| Additional Features | Auto power save |
| OTHERS Trust MobileC@m 100 |
|---|
| Included Accessories | Neck strap, USB cable, camera stand |
|---|---|
| Software | Drivers & Utilities, Microsoft NetMeeting, Ulead Photo Express, Ulead VideoStudio, Ulead Photo Explorer |
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
Similar Digital Cameras
Other Trust Cameras