Get the key specs, technical data, ratings and full review of Toshiba PDR-M70 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor lens focusing viewfinder exposure & white balance display flash videography / camcorder memory battery and charging connections features others
| DESIGN AND DIMENSIONS Toshiba PDR-M70 |
|---|
| Product Type | Digital camera - compact |
|---|---|
| Height | 7.6 cm |
| Width | 11.6 cm |
| Depth | 6.2 cm |
| Weight | 0.3 kg |
| Body Material | Metal |
| Digital Zoom | 2x |
| Optical Zoom | 3x |
| SENSOR Toshiba PDR-M70 |
|---|
| Sensor Resolution | 3.3 Megapixel |
|---|---|
| Optical Sensor Type | CCD |
| Total Pixels | 3,370,000 pixels |
| Effective Sensor Resolution | 3,145,728 pixels |
| Optical Sensor Size | 1/1.8" |
| LENS Toshiba PDR-M70 |
|---|
| Type | Zoom lens - 3x zoom - 7 - 21 mm - f/2.0-2.5 |
|---|---|
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 35 - 105mm |
| Focus Adjustment | Automatic |
| Min Focus Distance | 80 cm |
| Macro Focus Range | 9cm |
| Lens Construction | 7 groups / 8 elements |
| Filter Size | 52 mm |
| Features | Aspherical lens |
| FOCUSING Toshiba PDR-M70 |
|---|
| Auto Focus | TTL contrast detection |
|---|---|
| Auto Focus Points (Zones) Qty | 5 |
| VIEWFINDER Toshiba PDR-M70 |
|---|
| Viewfinder Type | Optical - real-image |
|---|---|
| Optical Viewfinder Field Coverage | 88% |
| LED Information | AE lock, autofocus ready |
| EXPOSURE & WHITE BALANCE Toshiba PDR-M70 |
|---|
| ISO (Max) | 400 |
|---|---|
| Light Sensitivity | ISO 100, ISO 400, ISO 200 |
| Exposure Modes | Programme, bulb, automatic, aperture-priority, shutter-priority |
| Shooting Programs | Landscape, portrait mode, night portrait, sports mode |
| Special Effects | Black & White, Sepia |
| White Balance | Automatic, presets |
| White Balance Presets | Incandescent, fluorescent, cloudy, outdoor |
| Max Shutter Speed | 1/1000 sec |
| Min Shutter Speed | 1/2 sec |
| Exposure Compensation | ±1.5 EV range, in 1/3 EV steps |
| Auto Exposure Bracketing | 3 steps in 1/3 EV step |
| DISPLAY Toshiba PDR-M70 |
|---|
| Type | 1.8" LCD display |
|---|---|
| Display Format | 122,000 pixels |
| Display Form Factor | Built-in |
| FLASH Toshiba PDR-M70 |
|---|
| Camera Flash | Built-in flash |
|---|---|
| Flash Modes | Fill-in mode, slow synchro, auto mode, flash OFF mode, red-eye reduction |
| Red-Eye Reduction | Yes |
| Features | Ratio control |
| Effective Flash Range | 0.8 m - 4 m |
| VIDEOGRAPHY / CAMCORDER Toshiba PDR-M70 |
|---|
| Digital Video Format | AVI |
|---|---|
| Image Recording Format | JPEG |
| Microphone Operation Mode | Mono |
| MEMORY Toshiba PDR-M70 |
|---|
| Memory Card Slot | SmartMedia Card |
|---|---|
| Supported Memory Cards | SmartMedia |
| Memory Card | 16 MB SmartMedia |
| Image Storage |
Fine JPEG 2048 x 1536: 13 - with 16MB card Normal JPEG 2048 x 1536: 19 - with 16MB card Basic JPEG 2048 x 1536: 39 - with 16MB card Fine JPEG 1024 x 768: 55 - with 16MB card Normal JPEG 1024 x 768: 82 - with 16MB card Basic JPEG 1024 x 768: 165 - with 16MB card |
| Video Capture |
AVI - 320 x 240 - 60 sec - with 16MB card AVI - 320 x 240 - 90 sec - with 16MB card AVI - 320 x 240 - 120 sec - with 16MB card AVI - 160 x 120 - 150 sec - with 16MB card AVI - 160 x 120 - 200 sec - with 16MB card AVI - 160 x 120 - 300 sec - with 16MB card |
| BATTERY AND CHARGING Toshiba PDR-M70 |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion |
|---|---|
| Details | Li-ion rechargeable battery - 1100 mAh (included) |
| CONNECTIONS Toshiba PDR-M70 |
|---|
| Interface | Component video |
|---|---|
| Print Standard | DPOF support |
| Flash Terminal | PC terminal |
| Connector Type |
Headphones Composite video/audio output USB DC power input |
| FEATURES Toshiba PDR-M70 |
|---|
| Self-Timer Delay | 10 sec, 2sec |
|---|---|
| Additional Features | Built-in speaker, auto power save, date/time stamp |
| OTHERS Toshiba PDR-M70 |
|---|
| Included Accessories | Lens cap, neck strap, power adapter, USB cable, audio / video cable |
|---|---|
| Software | Drivers & Utilities, Sierra Image Expert |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | 5 °C |
Similar Digital Cameras
Other Toshiba Cameras