Get the key specs, technical data, ratings and full review of Sony Mavica MVC-FD200KITIS all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor lens focusing exposure & white balance display flash videography / camcorder memory battery and charging connections features others
| DESIGN AND DIMENSIONS Sony Mavica MVC-FD200KITIS |
|---|
| Product Type | Digital camera - compact |
|---|---|
| Height | 10.4 cm |
| Width | 14.2 cm |
| Depth | 7.7 cm |
| Weight | 0.5 kg |
| Digital Zoom | 6x |
| Optical Zoom | 3x |
| SENSOR Sony Mavica MVC-FD200KITIS |
|---|
| Sensor Resolution | 2.0 Megapixel |
|---|---|
| Optical Sensor Type | CCD |
| Total Pixels | 2,100,000 pixels |
| Effective Sensor Resolution | 2,000,000 pixels |
| Optical Sensor Size | 1/2.7" |
| LENS Sony Mavica MVC-FD200KITIS |
|---|
| Type | 3x zoom - 6.4 - 19.2 mm - f/3.8-3.9 |
|---|---|
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 41 - 123mm |
| Focus Adjustment | Automatic, manual |
| Min Focus Distance | 25 cm |
| Zoom Adjustment | Motorised drive |
| Filter Size | 37 mm |
| FOCUSING Sony Mavica MVC-FD200KITIS |
|---|
| Auto Focus | TTL contrast detection |
|---|
| EXPOSURE & WHITE BALANCE Sony Mavica MVC-FD200KITIS |
|---|
| ISO (Max) | 400 |
|---|---|
| Light Sensitivity | ISO 100, ISO 400, ISO 200 |
| Exposure Metering | Centre-weighted, spot |
| Exposure Modes | Programme, automatic |
| Shooting Programs | Landscape, pan-focus, twilight mode |
| Special Effects | Solarisation, Black & White, Sepia, Negative Art |
| White Balance | Custom, automatic, presets |
| White Balance Presets | Indoor, outdoor |
| Max Shutter Speed | 1/800 sec |
| Min Shutter Speed | 2 sec |
| Exposure Compensation | ±2 EV range, in 1/3 EV steps |
| DISPLAY Sony Mavica MVC-FD200KITIS |
|---|
| Type | 2.5" LCD display |
|---|---|
| Display Format | 123,200 pixels |
| Display Form Factor | Built-in |
| FLASH Sony Mavica MVC-FD200KITIS |
|---|
| Camera Flash | Built-in flash |
|---|---|
| Flash Modes | Fill-in mode, auto mode, flash OFF mode |
| Red-Eye Reduction | Yes |
| Features | Flash +/- compensation |
| Effective Flash Range | 0.5 m - 2 m |
| VIDEOGRAPHY / CAMCORDER Sony Mavica MVC-FD200KITIS |
|---|
| Digital Video Format | MPEG-1 |
|---|---|
| Image Recording Format | JPEG, TIFF, GIF |
| MEMORY Sony Mavica MVC-FD200KITIS |
|---|
| Memory Card Slot | Memory Stick card |
|---|---|
| Supported Memory Cards | Memory Stick |
| Image Storage |
Standard JPEG 1600 x 1200: 4 - with 1.44MB floppy disk Standard JPEG 1600 x 1072: 4 - with 1.44MB floppy disk Standard JPEG 1600 x 1200: 8 - with 1.44MB floppy disk Standard JPEG 1024 x 768: 10 - with 1.44MB floppy disk Standard JPEG 640 x 480: 30 - with 1.44MB floppy disk Standard TIFF 1600 x 1200: 1 - with 8MB card Standard TIFF 1600 x 1072: 1 - with 8MB card Standard JPEG 1600 x 1200: 8 - with 8MB card Standard JPEG 1600 x 1072: 8 - with 8MB card Standard JPEG 1280 x 768: 20 - with 8MB card Standard JPEG 640 x 480: 45 - with 8MB card |
| Video Capture |
AVI - 320 x 240 - 8.3 fps - 15 sec - max clip duration AVI - 160 x 112 - 8.3 fps - 60 sec - max clip duration AVI - 320 x 240 - 8.3 fps - 80 sec - with 8MB card AVI - 160 x 112 - 8.3 fps - 320 sec - with 8MB card |
| BATTERY AND CHARGING Sony Mavica MVC-FD200KITIS |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion |
|---|---|
| Details | Li-ion rechargeable battery - 700 mAh (included) |
| CONNECTIONS Sony Mavica MVC-FD200KITIS |
|---|
| Interface | Composite video/audio |
|---|---|
| Print Standard | DPOF support |
| Connector Type |
Composite video output USB DC power input |
| FEATURES Sony Mavica MVC-FD200KITIS |
|---|
| Self-Timer Delay | 10 sec |
|---|---|
| Additional Features | Auto power save, date/time stamp |
| OTHERS Sony Mavica MVC-FD200KITIS |
|---|
| Included Accessories | Lens cap, hand strap, power adapter, USB cable, video cable |
|---|---|
| Software | Drivers & Utilities, PIXELA Image Mixer |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Service & Support |
Limited warranty - parts - 1 year Limited warranty - labour - 90 days |
Similar Digital Cameras
Other Sony Cameras