Get the key specs, technical data, ratings and full review of Seek Compact + all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor lens exposure & white balance memory connections others
| DESIGN AND DIMENSIONS Seek Compact + |
|---|
| Product Type | Thermal camera module - smartphone attachable |
|---|---|
| Height | 2.54 cm |
| Width | 4.45 cm |
| Depth | 2 cm |
| Weight | 14.2 g |
| SENSOR Seek Compact + |
|---|
| Sensor Resolution | 0.032 Megapixel |
|---|---|
| Optical Sensor Type | VOx |
| Effective Sensor Resolution | 32,136 pixels (206 x 156) |
| LENS Seek Compact + |
|---|
| Focus Adjustment | Manual |
|---|---|
| Max View Angle | 36 degree(s) |
| EXPOSURE & WHITE BALANCE Seek Compact + |
|---|
| Exposure Modes | Automatic |
|---|
| MEMORY Seek Compact + |
|---|
| Image Storage | 206 x 156 - thermal imaging |
|---|
| CONNECTIONS Seek Compact + |
|---|
| Interface | USB 2.0 |
|---|---|
| Supported Host Device Platform | Android |
| Connector Type | USB 2.0 (micro-USB) |
| OTHERS Seek Compact + |
|---|
| Included Accessories | Waterproof carrying case |
|---|
Similar Digital Cameras
Other Seek Cameras