Get the key specs, technical data, ratings and full review of Samsung NX500 + NX 16-50mm F3.5-5.6 Power Zoom ED OIS all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor processor lens focusing exposure & white balance display flash videography / camcorder memory battery and charging connections features others
| DESIGN AND DIMENSIONS Samsung NX500 + NX 16-50mm F3.5-5.6 Power Zoom ED OIS |
|---|
| Product Type | Digital camera - 4K - mirrorless system |
|---|---|
| Lens Included | NX 16-50mm F3.5-5.6 Power Zoom ED OIS lens |
| Height | 6.36 cm |
| Width | 11.95 cm |
| Depth | 4.25 cm |
| Weight | 287 g |
| Enclosure Colour | Black | White |
| Optical Zoom | 3.1x |
| SENSOR Samsung NX500 + NX 16-50mm F3.5-5.6 Power Zoom ED OIS |
|---|
| Sensor Resolution | 28.2 Megapixel |
|---|---|
| Optical Sensor Type | BSI-CMOS |
| Total Pixels | 30,700,000 pixels |
| Effective Sensor Resolution | 28,200,000 pixels |
| Optical Sensor Size | APS-C (23.5 x 15.7 mm) |
| Frame Rate (Max Resolution) | 24 fps |
| Sensor Dust Reduction | Yes |
| Sensor Features | Dust Reduction (image sensor vibration) |
| Image Stabiliser | Optical |
| Built-in Optical Image Stabiliser | Yes |
| PROCESSOR Samsung NX500 + NX 16-50mm F3.5-5.6 Power Zoom ED OIS |
|---|
| Image Processor | DRIMeVs |
|---|
| LENS Samsung NX500 + NX 16-50mm F3.5-5.6 Power Zoom ED OIS |
|---|
| Type | Zoom lens - 3.1x zoom - 16 - 50 mm - f/3.5-5.6 i-Function |
|---|---|
| Focus Adjustment | Automatic, manual |
| Min Focus Distance | 24 cm |
| Max View Angle | 82.6 degree(s) |
| Zoom Adjustment | Motorised drive |
| Lens Construction | 8 groups / 9 elements |
| Filter Size | 43 mm |
| Lens Mounting Type | Samsung NX |
| Features | ED glass, i-Function |
| FOCUSING Samsung NX500 + NX 16-50mm F3.5-5.6 Power Zoom ED OIS |
|---|
| Auto Focus | TTL contrast and phase detection |
|---|---|
| Auto Focus Points (Zones) Qty | 209 |
| EXPOSURE & WHITE BALANCE Samsung NX500 + NX 16-50mm F3.5-5.6 Power Zoom ED OIS |
|---|
| ISO (Max) | 51200 |
|---|---|
| Light Sensitivity | ISO auto, ISO 51200, ISO 100-25600 |
| Exposure Metering | Multi-segment, centre-weighted, spot |
| Exposure Metering Zones | 221 |
| Exposure Modes | Programme, bulb, automatic, manual, aperture-priority, shutter-priority |
| Shooting Programs | Landscape, night mode, silhouette, fireworks, multiple exposure, panorama assist, sunset, waterfall, beauty face, action freeze, rich tone, light trace |
| Special Effects | Cool, Vivid, landscape, portrait, Water Colour, miniature, Calm, Classic, Forest, Retro, Vignetting, Selective Colour |
| White Balance | Custom, automatic, presets |
| White Balance Presets | Cloudy, tungsten light, Flash, daylight, fluorescent light (daylight), fluorescent light (natural white), fluorescent light (white) |
| Max Shutter Speed | 1/6000 sec |
| Min Shutter Speed | 30 sec |
| Exposure Compensation | ±5 EV range, in 1/3 EV steps |
| Auto Exposure Bracketing | 3 steps |
| White Balance Bracketing | Yes |
| DISPLAY Samsung NX500 + NX 16-50mm F3.5-5.6 Power Zoom ED OIS |
|---|
| Type | 3" AMOLED display |
|---|---|
| Touch Screen | Yes |
| Display Format | 1,036,000 pixels |
| Display Form Factor | Folding |
| FLASH Samsung NX500 + NX 16-50mm F3.5-5.6 Power Zoom ED OIS |
|---|
| Camera Flash | Detachable flash |
|---|---|
| Guide Number (m / ISO 100) | 8 |
| Flash Modes | Fill-in mode, rear curtain sync, auto mode, flash OFF mode, red-eye reduction |
| Red-Eye Reduction | Yes |
| VIDEOGRAPHY / CAMCORDER Samsung NX500 + NX 16-50mm F3.5-5.6 Power Zoom ED OIS |
|---|
| Digital Video Format | AVI, MJPEG, HEVC |
|---|---|
| Image Recording Format | JPEG, RAW, MPO |
| Max Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Microphone Operation Mode | Stereo |
| MEMORY Samsung NX500 + NX 16-50mm F3.5-5.6 Power Zoom ED OIS |
|---|
| Memory Card Slot | SD card |
|---|---|
| Supported Memory Cards | SD Memory Card, SDXC Memory Card, SDHC Memory Card, SDHC UHS-I Memory Card, SDXC UHS-I Memory Card |
| Memory Card Included | No |
| Image Storage |
RAW 6480 x 4320 JPEG 6480 x 4320 JPEG 6480 x 3648 JPEG 4560 x 3040 JPEG 4608 x 2592 JPEG 3264 x 2176 JPEG 3328 x 1872 JPEG 2112 x 1408 JPEG 2048 x 1152 JPEG 4320 x 4320 JPEG 3088 x 3088 JPEG 2160 x 2160 JPEG 1408 x 1408 |
| Video Capture |
HEVC - 4096 x 2160 - 24 fps HEVC - 3840 x 2160 - 30 fps HEVC - 3840 x 2160 - 25 fps HEVC - 1920 x 1080 - 60 fps HEVC - 1920 x 1080 - 50 fps HEVC - 1920 x 1080 - 30 fps HEVC - 1920 x 1080 - 25 fps HEVC - 1920 x 1080 - 24 fps HEVC - 1280 x 720 - 60 fps HEVC - 1280 x 720 - 50 fps HEVC - 1280 x 720 - 30 fps HEVC - 1280 x 720 - 25 fps HEVC - 640 x 480 - 60 fps HEVC - 640 x 480 - 50 fps HEVC - 640 x 480 - 30 fps HEVC - 640 x 480 - 25 fps MJPEG - 640 x 480 - 30 fps MJPEG - 640 x 480 - 25 fps |
| BATTERY AND CHARGING Samsung NX500 + NX 16-50mm F3.5-5.6 Power Zoom ED OIS |
|---|
| Battery Type | Samsung BP1130 Lithium Ion |
|---|---|
| Details | Samsung BP1130 Li-ion rechargeable battery - 1130 mAh (included) |
| CONNECTIONS Samsung NX500 + NX 16-50mm F3.5-5.6 Power Zoom ED OIS |
|---|
| Interface | HDMI, USB 2.0, IEEE 802.11b/g/n, NFC (Near Field Communication), Bluetooth |
|---|---|
| Connectivity Features | Remote control via mobile devices, Remote Viewfinder Pro |
| Flash Terminal | Hot shoe |
| Connector Type |
USB 2.0 HDMI output |
| FEATURES Samsung NX500 + NX 16-50mm F3.5-5.6 Power Zoom ED OIS |
|---|
| Self-Timer Delay | 2 - 30 sec |
|---|---|
| Continuous Shooting Speed | 9 frames per second |
| HDR Mode | Auto HDR mode |
| Additional Features | Adaptive Digital Noise Reduction, Smart AUTO, Time-Lapse recording, high ISO speed noise reduction, GPS via mobile, Samsung Auto Shot (SAS) |
| OTHERS Samsung NX500 + NX 16-50mm F3.5-5.6 Power Zoom ED OIS |
|---|
| Software | Samsung Raw Converter, CyberLink Power Media Player, iLauncher, Samsung Movie Converter, Samsung DNG Converter |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
Similar Digital Cameras
Other Samsung Cameras
Popular Comparisons with Samsung NX500 + NX 16-50mm F3.5-5.6 Power Zoom ED OIS :