Get the key specs, technical data, ratings and full review of Premier DC-2302 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor lens focusing viewfinder exposure & white balance display flash videography / camcorder memory battery and charging connections features others
| DESIGN AND DIMENSIONS Premier DC-2302 |
|---|
| Product Type | Digital camera - compact |
|---|---|
| Height | 6.3 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Depth | 4.5 cm |
| Weight | 0.2 kg |
| Digital Zoom | 2x |
| Optical Zoom | 3x |
| SENSOR Premier DC-2302 |
|---|
| Sensor Resolution | 2.0 Megapixel |
|---|---|
| Optical Sensor Type | CCD |
| Total Pixels | 2,100,000 pixels |
| Effective Sensor Resolution | 2,000,000 pixels |
| Optical Sensor Size | 1/3.15" |
| LENS Premier DC-2302 |
|---|
| Type | Zoom lens - 3x zoom - 5.2 - 15.6 mm - f/2.8-4.8 |
|---|---|
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 33 - 98mm |
| Focus Adjustment | Automatic |
| Min Focus Distance | 40 cm |
| Macro Focus Range | 10-80cm |
| Zoom Adjustment | Motorised drive |
| FOCUSING Premier DC-2302 |
|---|
| Auto Focus | TTL contrast detection |
|---|
| VIEWFINDER Premier DC-2302 |
|---|
| Viewfinder Type | Optical - real-image zoom |
|---|
| EXPOSURE & WHITE BALANCE Premier DC-2302 |
|---|
| Exposure Modes | Automatic, manual |
|---|---|
| White Balance | Automatic, presets |
| White Balance Presets | Fluorescent, sunlight, tungsten light, shade |
| Max Shutter Speed | 1/2000 sec |
| Min Shutter Speed | 1/4 sec |
| Exposure Compensation | ±1.8 EV range, in 1/3 EV steps |
| DISPLAY Premier DC-2302 |
|---|
| Type | 1.6" LCD display |
|---|---|
| Display Form Factor | Built-in |
| FLASH Premier DC-2302 |
|---|
| Camera Flash | Built-in flash |
|---|---|
| Flash Modes | Fill-in mode, slow synchro, auto mode, flash OFF mode, red-eye reduction |
| Red-Eye Reduction | Yes |
| Effective Flash Range | 0.6 m - 2.4 m |
| VIDEOGRAPHY / CAMCORDER Premier DC-2302 |
|---|
| Digital Video Format | QuickTime |
|---|---|
| Image Recording Format | JPEG |
| MEMORY Premier DC-2302 |
|---|
| Internal Storage | 8 MB flash |
|---|---|
| Memory Card Slot | SD card |
| Supported Memory Cards | MultiMediaCard, SD Memory Card |
| Image Storage |
JPEG 1600 x 1200 JPEG 800 x 600 |
| Video Capture | QuickTime - 320 x 240 |
| BATTERY AND CHARGING Premier DC-2302 |
|---|
| Battery Type | AA standard form factor |
|---|---|
| Details | 2 x AA |
| CONNECTIONS Premier DC-2302 |
|---|
| Interface | Composite video/audio |
|---|---|
| Print Standard | DPOF support |
| Connector Type |
USB Composite video output DC power input |
| FEATURES Premier DC-2302 |
|---|
| Self-Timer Delay | 10 sec |
|---|---|
| Additional Features | Auto power save, date/time stamp |
| OTHERS Premier DC-2302 |
|---|
| Included Accessories | Carrying strap, USB cable, video cable |
|---|---|
| Software | Drivers & Utilities, MGI PhotoSuite, MGI PhotoVista |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
Similar Digital Cameras
Other Premier Cameras