Other Variants:
Get the key specs, technical data, ratings and full review of Pentax K-50 + DA 18-55mm WR all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor processor lens focusing viewfinder exposure & white balance display flash videography / camcorder memory battery and charging connections features others
| DESIGN AND DIMENSIONS Pentax K-50 + DA 18-55mm WR |
|---|
| Product Type | Digital camera - 1080p - SLR with Live View mode, movie recording |
|---|---|
| Lens Included | DA 18-55mm WR lens |
| Height | 9.65 cm |
| Width | 12.9 cm |
| Depth | 7 cm |
| Weight | 590 g |
| Body Material | Stainless steel, fibre reinforced polycarbonate |
| Enclosure Colour | Black | Red | White |
| Protection | Weatherproof, freezeproof, dust-resistant |
| Optical Zoom | 3.1x |
| SENSOR Pentax K-50 + DA 18-55mm WR |
|---|
| Sensor Resolution | 16.3 Megapixel |
|---|---|
| Optical Sensor Type | CMOS |
| Total Pixels | 16,500,000 pixels |
| Effective Sensor Resolution | 16,300,000 pixels |
| Optical Sensor Size | APS-C (23.7 x 15.7 mm) |
| Sensor Dust Reduction | Yes |
| Sensor Features | Dust Reduction (image sensor vibration), Special Protect (SP) coating |
| Image Stabiliser | Optical (image sensor shift mechanism) |
| Built-in Optical Image Stabiliser | Yes |
| PROCESSOR Pentax K-50 + DA 18-55mm WR |
|---|
| Image Processor | PRIME M |
|---|
| LENS Pentax K-50 + DA 18-55mm WR |
|---|
| Type | Zoom lens - 3.1x zoom - 18 - 55 mm - f/3.5-5.6 DA AL WR Pentax KAF - zoom |
|---|---|
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 27.5 - 84mm |
| Focus Adjustment | Automatic, manual |
| Min Focus Distance | 25 cm |
| Max View Angle | 76 degree(s) |
| Zoom Adjustment | Manual |
| Lens Construction | 8 groups / 11 elements |
| Filter Size | 52 mm |
| Lens Mounting Type | Pentax K |
| Features | Aspherical lens, weatherproof |
| FOCUSING Pentax K-50 + DA 18-55mm WR |
|---|
| Auto Focus | TTL contrast and phase detection |
|---|---|
| Auto Focus Points (Zones) Qty | 11 |
| Auto Focus Features | Focus Peaking function |
| AE/AF Control | Face-priority AF, Subject-tracking AF |
| Face Detection | Yes |
| VIEWFINDER Pentax K-50 + DA 18-55mm WR |
|---|
| Viewfinder Type | Optical - fixed eye-level pentaprism |
|---|---|
| Optical Viewfinder Field Coverage | 100% |
| Optical Viewfinder Magnification | 0.92x |
| Optical Viewfinder Dioptric Correction Range | -2.5 to +1.5 |
| Interchangeable Focusing Screens | Yes |
| EXPOSURE & WHITE BALANCE Pentax K-50 + DA 18-55mm WR |
|---|
| ISO (Max) | 51200 |
|---|---|
| Light Sensitivity | ISO 100-51200, ISO auto (100-51200) |
| Exposure Metering | Multi-segment, centre-weighted, spot |
| Exposure Metering Zones | 77 |
| Exposure Modes | Programme, bulb, automatic, manual, aperture-priority, shutter-priority, ISO priority, shutter & aperture priority |
| Shooting Programs | Landscape, portrait mode, macro, museum, surf & snow, PET, Blue Sky, food, night scene, sunset, candle, night snapshot, night scene with portrait, kids, Stage, night scene HDR, moving object, forest, backlight silhouette |
| Special Effects | Soft, Slim, Pastel, Colour, fisheye, natural, bright, Vibrant, Sketch, monochrome, Muted, landscape, portrait, Water Colour, miniature, Cross Process, Retro, Colour Extract, Toy camera, starburst, High contrast, Colour Invert, Bleach Bypass, Posterisation, Radiant, Reversal Film, Shading, Tone Expansion |
| White Balance | Custom, automatic, presets |
| White Balance Presets | Cloudy, tungsten light, Flash, daylight, shade, fluorescent light (cool white), fluorescent light (daylight), fluorescent light (warm white), fluorescent light (daylight white) |
| Max Shutter Speed | 1/6000 sec |
| Min Shutter Speed | 30 sec |
| Exposure Compensation | ±5 EV range, in 1/2 or 1/3 EV steps |
| Auto Exposure Bracketing | 3 steps in 1/2 or 1/3 EV steps |
| X-sync Speed | 1/180 sec |
| Exposure Range | EV 0-22 (ISO 100) |
| DISPLAY Pentax K-50 + DA 18-55mm WR |
|---|
| Type | 3" LCD display |
|---|---|
| Display Format | 921,000 pixels |
| Display Form Factor | Built-in |
| Display Features | Display brightness control, display colour control |
| FLASH Pentax K-50 + DA 18-55mm WR |
|---|
| Camera Flash | Pop-up flash |
|---|---|
| Guide Number (m / ISO 100) | 12 |
| Flash Modes | Fill-in mode, rear curtain sync, slow synchro, auto mode, flash OFF mode, red-eye reduction, P-TTL |
| Red-Eye Reduction | Yes |
| Features | AF illuminator, flash +/- compensation, wireless off-camera control |
| VIDEOGRAPHY / CAMCORDER Pentax K-50 + DA 18-55mm WR |
|---|
| Digital Video Format | H.264 |
|---|---|
| Image Recording Format | JPEG, DNG (RAW) + JPEG, DNG (RAW) |
| Max Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Microphone Operation Mode | Mono |
| Microphone Features | Sensitivity control |
| MEMORY Pentax K-50 + DA 18-55mm WR |
|---|
| Memory Card Slot | SD card |
|---|---|
| Supported Memory Cards | SD Memory Card, SDXC Memory Card, SDHC Memory Card |
| Memory Card | 8 GB SDHC |
| Image Storage |
RAW 4928 x 3264 JPEG 4928 x 3264 JPEG 4224 x 2816 JPEG 3456 x 2304 JPEG 2688 x 1792 |
| Video Capture |
H.264 - 1920 x 1080 - 30 fps H.264 - 1920 x 1080 - 25 fps H.264 - 1920 x 1080 - 24 fps H.264 - 1280 x 720 - 60 fps H.264 - 1280 x 720 - 50 fps H.264 - 1280 x 720 - 30 fps H.264 - 1280 x 720 - 25 fps H.264 - 1280 x 720 - 24 fps H.264 - 640 x 480 - 30 fps H.264 - 640 x 480 - 25 fps H.264 - 640 x 480 - 24 fps |
| BATTERY AND CHARGING Pentax K-50 + DA 18-55mm WR |
|---|
| Battery Type | Pentax D-Li109 Lithium Ion |
|---|---|
| Details | Pentax D-Li109 Li-ion rechargeable battery (included) |
| Battery Life |
Photo shooting - 480 shots (D-LI109 battery) Photo shooting - 1250 shots (lithium AA batteries) Playback - 4.5 hours (D-LI109 battery) Playback - 9.3 hours (lithium AA batteries) |
| CONNECTIONS Pentax K-50 + DA 18-55mm WR |
|---|
| Interface | Composite video/audio, USB 2.0 |
|---|---|
| Print Standard | DPOF support, PRINT Image Matching |
| Flash Terminal | Hot shoe |
| Connector Type |
USB 2.0 Composite video/audio output |
| FEATURES Pentax K-50 + DA 18-55mm WR |
|---|
| Self-Timer Delay | 2sec, 12sec |
|---|---|
| Continuous Shooting Speed | 3 frames per second, 6 frames per second |
| Additional Features | RGB primary colour filter, digital image rotation, histogram display, cropping an image, resizing an image, Scene Detection Technology, interval shooting mode, Dynamic Range Adjustment, in-camera RAW processing, Chromatic Aberration Compensation (CAC), HDR image enhancement technology, Eye-Fi Card Ready, NR Slow Shutter, High ISO NR, Dual Axis Electronic Level, date stamp, Lens Distortion Correction |
| OTHERS Pentax K-50 + DA 18-55mm WR |
|---|
| Included Accessories | Battery charger, dust cap, body cap, lens cap, carrying case, shoulder strap, USB cable, eyecup, shoe cap |
|---|---|
| Software | Drivers & Utilities, SILKYPIX Developer Studio 3.0 |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
Similar Digital Cameras
Other Pentax Cameras