Get the key specs, technical data, ratings and full review of Olympus E-5 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor processor lens focusing viewfinder exposure & white balance display flash videography / camcorder memory battery and charging connections features others
| DESIGN AND DIMENSIONS Olympus E-5 |
|---|
| Product Type | Digital camera - 720p - SLR with Live View mode, movie recording |
|---|---|
| Lens Included | Body only |
| Height | 11.7 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Depth | 7.5 cm |
| Weight | 0.8 kg |
| Body Material | Magnesium alloy |
| Protection | Weatherproof, splashproof, dust-resistant |
| SENSOR Olympus E-5 |
|---|
| Sensor Resolution | 12.3 Megapixel |
|---|---|
| Optical Sensor Type | High speed Live MOS |
| Total Pixels | 13,100,000 pixels |
| Effective Sensor Resolution | 12,300,000 pixels |
| Optical Sensor Size | Four Thirds (17.3 x 13.0 mm) |
| Sensor Dust Reduction | Yes |
| Sensor Features | Supersonic Wave Filter (SWF) |
| Image Stabiliser | Optical (image sensor shift mechanism) |
| Built-in Optical Image Stabiliser | Yes |
| Sensors | Digital level metre |
| PROCESSOR Olympus E-5 |
|---|
| Image Processor | TruePic V+ |
|---|
| LENS Olympus E-5 |
|---|
| Lens Mounting Type | Four Thirds |
|---|
| FOCUSING Olympus E-5 |
|---|
| Auto Focus | TTL contrast and phase detection |
|---|---|
| Auto Focus Points (Zones) Qty | 11 |
| Face Detection | Yes |
| VIEWFINDER Olympus E-5 |
|---|
| Viewfinder Type | Optical - fixed eye-level pentaprism |
|---|---|
| Optical Viewfinder Field Coverage | 100% |
| Optical Viewfinder Magnification | 1.15x |
| Optical Viewfinder Dioptric Correction Range | -3 to +1 |
| Viewfinder Information | Shutter speed, exposure compensation, AE lock, flash charge completion, aperture, white balance, metering system, Exposure Mode, image stabilizer, exposure bracketing, battery status, record mode, frames-remaining counter, ISO sensitivity, AF lock |
| EXPOSURE & WHITE BALANCE Olympus E-5 |
|---|
| ISO (Max) | 6400 |
|---|---|
| Light Sensitivity | ISO auto (200-6400), ISO 100-6400 |
| Exposure Metering | Multi-segment, centre-weighted, spot |
| Exposure Metering Zones | 49 |
| Exposure Modes | Bulb, automatic, manual, aperture-priority, shutter-priority |
| Special Effects | Sepia, Monotone, Black & White Red filter, Black & White Yellow filter, Vivid, purple, blue, green, Custom Effect, Black & White Orange filter, soft focus, natural, Black & White Green filter, Muted, portrait, Diorama, Cross Process, Grainy Film, Light Tone, Pop Art, Pale & Light Colour, pin hole, Gentle Sepia, i-Enhance, Dramatic Tone |
| White Balance | Custom, automatic, presets |
| White Balance Presets | Fluorescent, cloudy, tungsten light, Flash, daylight, shade, Underwater, 3000K - 7500K |
| Max Shutter Speed | 1/8000 sec |
| Min Shutter Speed | 60 sec |
| Exposure Compensation | ±5 EV range, in 1, 1/2 or 1/3 EV steps |
| Auto Exposure Bracketing | 7 steps in 1/3, 1/2, 2/3 or 1 EV steps |
| White Balance Bracketing | Yes |
| X-sync Speed | 1/250sec |
| Exposure Range | EV 1-20 (ISO 100) |
| DISPLAY Olympus E-5 |
|---|
| Type | 3" LCD display |
|---|---|
| Display Format | 920,000 pixels |
| Display Form Factor | Rotating |
| Display Features | Contrast control, display brightness control |
| FLASH Olympus E-5 |
|---|
| Camera Flash | Pop-up flash |
|---|---|
| Guide Number (m / ISO 100) | 13 |
| Flash Modes | Fill-in mode, rear curtain sync, slow synchro, auto mode, flash OFF mode, red-eye reduction |
| Red-Eye Reduction | Yes |
| Features | AF illuminator, flash +/- compensation, wireless off-camera control, flash exposure bracketing |
| VIDEOGRAPHY / CAMCORDER Olympus E-5 |
|---|
| Digital Video Format | AVI, MJPEG |
|---|---|
| Image Recording Format | JPEG, RAW, RAW + JPEG |
| Max Video Resolution | 1280 x 720 |
| Microphone Operation Mode | Mono |
| MEMORY Olympus E-5 |
|---|
| Memory Card Slot | CompactFlash Card, SD card |
|---|---|
| Supported Memory Cards | CompactFlash, SD Memory Card, SDXC Memory Card, SDHC Memory Card |
| Image Storage |
RAW 4032 x 3024 JPEG 4032 x 3024 JPEG 3200 x 2400 JPEG 2560 x 1920 JPEG 1600 x 1200 JPEG 1280 x 960 JPEG 1024 x 768 JPEG 640 x 480 |
| Video Capture |
AVI - 1280 x 720 - 30 fps AVI - 640 x 480 - 30 fps |
| BATTERY AND CHARGING Olympus E-5 |
|---|
| Battery Type | Olympus BLM-5 Lithium Ion |
|---|---|
| Details | Li-ion rechargeable battery (included) |
| CONNECTIONS Olympus E-5 |
|---|
| Interface | Composite video/audio, HDMI, USB 2.0 |
|---|---|
| Print Standard | Direct print, DPOF support, PictBridge support, PRINT Image Matching |
| Flash Terminal | Hot shoe |
| Connector Type |
USB HDMI output Composite video/audio output DC power input Microphone |
| FEATURES Olympus E-5 |
|---|
| Self-Timer Delay | 2sec, 12sec |
|---|---|
| Continuous Shooting Speed | 2 frames per second, 4 frames per second, 3 frames per second, 1 frame per second, 5 frames per second |
| Additional Features | Audio recording, built-in speaker, RGB primary colour filter, auto power save, digital noise reduction, depth-of-field preview button, sharpness control, digital image rotation, camera orientation detection, histogram display, in-camera red-eye removal, cropping an image, resizing an image, saturation control, LCD live view mode, shadow point display, highlight point display, face detection, Shadow Adjustment Technology, in-camera RAW processing, automatic display brightness adjustment |
| OTHERS Olympus E-5 |
|---|
| Included Accessories | Battery charger, body cap, shoulder strap, USB cable, audio / video cable |
|---|---|
| Software | Drivers & Utilities, Olympus Viewer 2 |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
Similar Digital Cameras
Other Olympus Cameras