Get the key specs, technical data, ratings and full review of Olympus CAMEDIA FE-5500 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor lens focusing exposure & white balance display flash videography / camcorder memory battery and charging connections features others
| DESIGN AND DIMENSIONS Olympus CAMEDIA FE-5500 |
|---|
| Product Type | Digital camera - compact |
|---|---|
| Height | 6.1 cm |
| Width | 9.1 cm |
| Depth | 2.4 cm |
| Weight | 0.1 kg |
| Body Material | Metal |
| Digital Zoom | 4x |
| Optical Zoom | 3x |
| SENSOR Olympus CAMEDIA FE-5500 |
|---|
| Sensor Resolution | 5.0 Megapixel |
|---|---|
| Optical Sensor Type | CCD |
| Total Pixels | 5,360,000 pixels |
| Effective Sensor Resolution | 5,000,000 pixels |
| Optical Sensor Size | 1/2.5" |
| LENS Olympus CAMEDIA FE-5500 |
|---|
| Type | Zoom lens - 3x zoom - 5.8 - 17.4 mm - f/2.8-4.8 |
|---|---|
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 35 - 105mm |
| Focus Adjustment | Automatic |
| Min Focus Distance | 60 cm |
| Macro Focus Range | 10-60cm |
| Zoom Adjustment | Motorised drive |
| Lens Construction | 7 groups / 7 elements |
| Features | Aspherical lens |
| FOCUSING Olympus CAMEDIA FE-5500 |
|---|
| Auto Focus | TTL contrast detection |
|---|
| EXPOSURE & WHITE BALANCE Olympus CAMEDIA FE-5500 |
|---|
| ISO (Max) | 400 |
|---|---|
| Light Sensitivity | ISO 100, ISO 200, ISO 320, ISO 64, ISO auto (64-400) |
| Exposure Metering | Centre-weighted, spot |
| Exposure Modes | Programme, automatic |
| Shooting Programs | Landscape, portrait mode, landscape-portrait, self-portrait, night scene, sports mode, 2 in 1, indoor, night scene with portrait |
| Special Effects | Black & White, Sepia |
| White Balance | Automatic, presets |
| White Balance Presets | Fluorescent, sunlight, tungsten light, overcast |
| Max Shutter Speed | 1/2000 sec |
| Min Shutter Speed | 2 sec |
| Exposure Compensation | ±2 EV range, in 1/3 EV steps |
| DISPLAY Olympus CAMEDIA FE-5500 |
|---|
| Type | 2" LCD display |
|---|---|
| Display Format | 115,000 pixels |
| Display Form Factor | Built-in |
| FLASH Olympus CAMEDIA FE-5500 |
|---|
| Camera Flash | Built-in flash |
|---|---|
| Guide Number (m / ISO 100) | 5.6 |
| Flash Modes | Fill-in mode, auto mode, flash OFF mode, red-eye reduction |
| Red-Eye Reduction | Yes |
| Effective Flash Range | 0.1 m - 3.5 m |
| VIDEOGRAPHY / CAMCORDER Olympus CAMEDIA FE-5500 |
|---|
| Digital Video Format | QuickTime |
|---|---|
| Image Recording Format | JPEG |
| MEMORY Olympus CAMEDIA FE-5500 |
|---|
| Memory Card Slot | xD-Picture Card |
|---|---|
| Supported Memory Cards | xD-Picture Card, xD-Picture Card Type H, xD-Picture Card Type M |
| Image Storage |
Super-fine JPEG 2560 x 1920: 3 - with 14MB built-in memory Fine JPEG 2560 x 1920: 11 - with 14MB built-in memory JPEG 1600 x 1200: 27 - with 14MB built-in memory JPEG 640 x 480: 78 - with 14MB built-in memory |
| Video Capture |
QuickTime - 320 x 240 - 15 fps - 47 sec - with 14MB built-in memory QuickTime - 160 x 120 - 15 fps - 163 sec - with 16MB card |
| RAM Installed | 14 MB |
| BATTERY AND CHARGING Olympus CAMEDIA FE-5500 |
|---|
| Battery Type | Olympus Li-40B Lithium Ion |
|---|---|
| Details | Li-ion rechargeable battery - 660 mAh (included) |
| CONNECTIONS Olympus CAMEDIA FE-5500 |
|---|
| Interface | Composite video |
|---|---|
| Print Standard | DPOF support, PictBridge support, PRINT Image Matching |
| Connector Type |
USB Composite video/audio output DC power input |
| FEATURES Olympus CAMEDIA FE-5500 |
|---|
| Self-Timer Delay | 12sec |
|---|---|
| Additional Features | Audio recording, RGB primary colour filter, digital noise reduction, resizing an image |
| OTHERS Olympus CAMEDIA FE-5500 |
|---|
| Included Accessories | Power adapter, USB cable, wrist strap, audio / video cable |
|---|---|
| Software | Drivers & Utilities, Olympus Master 1.2 |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
Similar Digital Cameras
Other Olympus Cameras