Get the key specs, technical data, ratings and full review of Olympus CAMEDIA D-595 Zoom all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor lens focusing viewfinder exposure & white balance display flash videography / camcorder memory battery and charging connections features others
| DESIGN AND DIMENSIONS Olympus CAMEDIA D-595 Zoom |
|---|
| Product Type | Digital camera - compact |
|---|---|
| Height | 6.1 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Depth | 3.6 cm |
| Weight | 0.2 kg |
| Digital Zoom | 4x |
| Optical Zoom | 3x |
| SENSOR Olympus CAMEDIA D-595 Zoom |
|---|
| Sensor Resolution | 5.0 Megapixel |
|---|---|
| Optical Sensor Type | CCD |
| Total Pixels | 5,000,000 pixels |
| Optical Sensor Size | 1/2.5" |
| LENS Olympus CAMEDIA D-595 Zoom |
|---|
| Type | Zoom lens - 3x zoom - 6.3 - 18.9 mm - f/2.8-4.9 |
|---|---|
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 38 - 114mm |
| Focus Adjustment | Automatic |
| Min Focus Distance | 50 cm |
| Macro Focus Range | 2-50cm |
| Zoom Adjustment | Motorised drive |
| Lens Construction | 5 groups / 6 elements |
| Features | Aspherical lens |
| FOCUSING Olympus CAMEDIA D-595 Zoom |
|---|
| Auto Focus | TTL contrast detection |
|---|
| VIEWFINDER Olympus CAMEDIA D-595 Zoom |
|---|
| Viewfinder Type | Optical - real-image zoom |
|---|
| EXPOSURE & WHITE BALANCE Olympus CAMEDIA D-595 Zoom |
|---|
| ISO (Max) | 400 |
|---|---|
| Light Sensitivity | ISO 100, ISO 400, ISO 200, ISO 50, ISO auto |
| Exposure Metering | Multi-segment, spot |
| Exposure Modes | Programme, automatic |
| Special Effects | Black & White, Sepia |
| White Balance | Automatic, presets |
| Max Shutter Speed | 1/2000 sec |
| Min Shutter Speed | 15 sec |
| Exposure Compensation | ±2 EV range, in 1/3 EV steps |
| DISPLAY Olympus CAMEDIA D-595 Zoom |
|---|
| Type | 1.8" LCD display |
|---|---|
| Display Format | 85,000 pixels |
| Display Form Factor | Built-in |
| FLASH Olympus CAMEDIA D-595 Zoom |
|---|
| Camera Flash | Built-in flash |
|---|---|
| Flash Modes | Fill-in mode, backlight mode, auto mode, flash OFF mode, red-eye reduction |
| Red-Eye Reduction | Yes |
| Effective Flash Range | 0.2 m - 3.8 m |
| VIDEOGRAPHY / CAMCORDER Olympus CAMEDIA D-595 Zoom |
|---|
| Digital Video Format | QuickTime |
|---|---|
| Image Recording Format | JPEG |
| MEMORY Olympus CAMEDIA D-595 Zoom |
|---|
| Memory Card Slot | xD-Picture Card |
|---|---|
| Supported Memory Cards | xD-Picture Card, xD-Picture Card Type H, xD-Picture Card Type M |
| Image Storage |
Super-fine JPEG 2560 x 1920: 35 - with 128MB card Fine JPEG 2560 x 1920: 105 - with 128MB card JPEG 1600 x 1200: 257 - with 128MB card JPEG 640 x 480: 1330 - with 128MB card |
| Video Capture | QuickTime - 320 x 240 |
| RAM Installed | 14 MB |
| BATTERY AND CHARGING Olympus CAMEDIA D-595 Zoom |
|---|
| Battery Type | AA, CR-V3 - Alkaline - standard form factor |
|---|---|
| Details | 2 x AA alkaline battery (included) |
| CONNECTIONS Olympus CAMEDIA D-595 Zoom |
|---|
| Interface | Composite video, USB 2.0 |
|---|---|
| Print Standard | Direct print, DPOF support, PictBridge support, PRINT Image Matching |
| Connector Type |
USB Composite video/audio output DC power input |
| FEATURES Olympus CAMEDIA D-595 Zoom |
|---|
| Self-Timer Delay | 12sec |
|---|---|
| Continuous Shooting Speed | 1.2 frames per second |
| Additional Features | Audio recording, RGB primary colour filter, auto power save, digital image rotation |
| OTHERS Olympus CAMEDIA D-595 Zoom |
|---|
| Included Accessories | USB cable, wrist strap, audio / video cable |
|---|---|
| Software | Drivers & Utilities, Olympus Camedia Master |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
Similar Digital Cameras
Other Olympus Cameras