Get the key specs, technical data, ratings and full review of Olympus CAMEDIA C-100 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best digital camera a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions sensor lens viewfinder exposure & white balance display flash videography / camcorder memory battery and charging connections features others
| DESIGN AND DIMENSIONS Olympus CAMEDIA C-100 |
|---|
| Product Type | Digital camera - compact |
|---|---|
| Height | 6.5 cm |
| Width | 12.3 cm |
| Depth | 4.5 cm |
| Weight | 0.2 kg |
| Enclosure Colour | Silver |
| Digital Zoom | 4x |
| SENSOR Olympus CAMEDIA C-100 |
|---|
| Sensor Resolution | 1.3 Megapixel |
|---|---|
| Optical Sensor Type | CCD |
| Total Pixels | 1,310,000 pixels |
| Effective Sensor Resolution | 1,230,000 pixels |
| Optical Sensor Size | 1/3.2" |
| LENS Olympus CAMEDIA C-100 |
|---|
| Type | 4.5 f/4.0 |
|---|---|
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 35mm |
| Focus Adjustment | Focus free |
| Min Focus Distance | 60 cm |
| Macro Focus Range | 25-60cm |
| Lens Construction | 5 groups / 5 elements |
| VIEWFINDER Olympus CAMEDIA C-100 |
|---|
| Viewfinder Type | Optical - real-image |
|---|---|
| Optical Viewfinder Field Coverage | 85% |
| EXPOSURE & WHITE BALANCE Olympus CAMEDIA C-100 |
|---|
| ISO (Max) | 400 |
|---|---|
| Light Sensitivity | ISO 100, ISO 400, ISO 200 |
| Exposure Metering | Centre-weighted, spot |
| Exposure Modes | Automatic |
| Special Effects | Black & White, Sepia |
| White Balance | Automatic, presets |
| White Balance Presets | Fluorescent, cloudy, tungsten light, daylight |
| Max Shutter Speed | 1/2000 sec |
| Min Shutter Speed | 1 sec |
| Exposure Compensation | ±2 EV range, in 1/2 EV steps |
| DISPLAY Olympus CAMEDIA C-100 |
|---|
| Type | 1.5" LCD display |
|---|---|
| Display Format | 114,000 pixels |
| Display Form Factor | Built-in |
| FLASH Olympus CAMEDIA C-100 |
|---|
| Camera Flash | Built-in flash |
|---|---|
| Flash Modes | Fill-in mode, slow synchro, night mode, auto mode, flash OFF mode, red-eye reduction |
| Red-Eye Reduction | Yes |
| Effective Flash Range | 0.25 m - 2.5 m |
| VIDEOGRAPHY / CAMCORDER Olympus CAMEDIA C-100 |
|---|
| Digital Video Format | QuickTime |
|---|---|
| Image Recording Format | JPEG |
| MEMORY Olympus CAMEDIA C-100 |
|---|
| Internal Storage | 1 MB flash |
|---|---|
| Memory Card Slot | SmartMedia Card |
| Supported Memory Cards | SmartMedia |
| Image Storage |
Fine 640 x 480: 7 Fine 1024 x 768: 4 Normal 1280 x 960: 3 Fine 1280 x 960: 1 |
| Video Capture |
QuickTime - 160 x 120 - 12.5 fps - 62 sec - with 8MB card QuickTime - 320 x 240 - 12.5 fps - 15 sec - with 8MB card |
| BATTERY AND CHARGING Olympus CAMEDIA C-100 |
|---|
| Battery Type | AA - Alkaline - standard form factor |
|---|---|
| Details | 4 x AA alkaline battery (included) |
| CONNECTIONS Olympus CAMEDIA C-100 |
|---|
| Print Standard | DPOF support |
|---|---|
| Connector Type |
USB DC power input |
| FEATURES Olympus CAMEDIA C-100 |
|---|
| Self-Timer Delay | 12sec |
|---|---|
| Continuous Shooting Speed | 1.3 frames per second |
| Additional Features | Date/time stamp |
| OTHERS Olympus CAMEDIA C-100 |
|---|
| Included Accessories | Hand strap, software kit, USB cable |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Service & Support | Limited warranty - parts and labour - 1 year |
Similar Digital Cameras
Other Olympus Cameras